Premier Mateusz Morawiecki: Służba zdrowia to przede wszystkim ludzie

Krok po kroku staramy się zmieniać sytuację w szpitalach. Udało się zbudować program wsparcia Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w całej Polsce, program wymiany sprzętu, poprawy jakości usług wobec obywateli – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umów w ramach rządowych programów Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor szpitala w Przasnyszu Jerzy Sadowski podczas podpisania umowy. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu zapowiedział, że wprowadzane zmiany mają spowodować, by szpitalne oddziały ratunkowe nie kojarzyły się z długimi kolejkami, zatłoczonymi korytarzami tylko ze sprawniejszą obsługą i procedurami oraz sprawniejszym procesem podejścia do pacjentów. Tym zmianom ma służyć m.in. wymiana sprzętu na nowocześniejszy, która dotyczy około 100 szpitali we wszystkich szesnastu województwach w całym kraju – podkreślił premier.

Wprowadzone zostaną także zmiany w zawodzie pielęgniarka, pielęgniarz, który, jak zaznaczył szef rządu jest bardzo potrzebny, a jednocześnie deficytowy, bo bardzo wiele osób odchodzi na emerytury, znika z rynku pracy. Dodał, że rządowy program jest zbudowany we współpracy ze szkołami i ma zachęcić młodych do wykonywania tego zawodu.

***

W ramach rządowego programu Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe około 100 szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce otrzyma wsparcie o łącznej wartości 35,5 mln zł ze środków unijnych z przeznaczeniem głównie na sprzęt dla najmłodszych pacjentów. Dzisiaj podpisano umowy ze szpitalami z Przasnysza, Makowa Mazowieckiego i Nowego Dworu Mazowieckiego.

Program Wsparcie na starcie! -program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa ma zachęcić do studiowania na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, a także stworzyć system zachęt dla absolwentów do podejmowania pracy w zawodzie, w polskich placówkach ochrony zdrowia. Na ten cel przeznaczono około 90 mln zł ze środków unijnych. W ramach programu podpisano dzisiaj umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie.

 


Zobacz także