Premier Mateusz Morawiecki: Służba zdrowia jest naszym priorytetem, dlatego podnosimy wydatki w tym obszarze

Służba zdrowia zajmuje ważne miejsce w gospodarce, szczególnie w dobie starzenia się społeczeństw – powiedział premier inaugurując panel „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia - wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego”, który odbył się w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.


Premier Mateusz Morawiecki przy mównicy na  Forum Ekonomicznym.
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu podkreślił, że służba zdrowia jest wielkim wyzwaniem zarówno dla budżetu państwa oraz każdej formacji politycznej. My tę rękawicę podjęliśmy bardzo odważnie. Służba zdrowia jest i będzie dla nas priorytetem.

Jako przykłady dobrych zmian w służbie zdrowia premier Mateusz Morawiecki wskazał, że w 2019 r. na ten cel przeznaczone zostanie 4,86 proc. PKB. Podkreślił także, że w ciągu trzech-czterech lat wzrosła liczba studentów kształcących się w systemie stacjonarnym z 3 tys. do 4,7 tys.

Szef rządu mówił także o innowacjach, które wdrażane są w polskiej służbie zdrowia. Od grudnia będą wystawiane elektronicznie recepty, czyli e-recepty, wkrótce potem elektroniczne zwolnienia, skierowania – wymieniał. W tych zmianach najważniejszy pozostaje pacjent, a wszystko po to, jak zaznaczył, by identyfikacja pacjenta była lepsza, żeby unikać nieprawidłowości i różnego rodzaju nadużyć.

Premier odniósł się także do kosztów, jakie poniosło państwo szkoląc lekarzy, którzy później wyjechali z kraju. Po 1989 r. Polskę opuściło nawet 20-30 tys. lekarzy – mówił Mateusz Morawiecki. I dodał, żeby wykształcić lekarza państwo ponosi koszt od 500 tys. zł do miliona. Jeżeli pomnożymy 30 tys., czy 25 tys. lekarzy przez milion to wychodzi 25 mld zł. To oznacza, że Polska, kraj na dorobku, sfinansowała służbę zdrowia bogatym krajom – podkreślił szef polskiego rządu.

Na zakończenie podsumował, że rząd zaczął tę tendencję zmieniać i przystąpił, jako pierwszy do podstawowego, żmudnego, pozytywistycznego planu dla służby zdrowia.


Zobacz także