Premier Mateusz Morawiecki: Przywróciliśmy porządek i wiarę w wartość słów i prawdy

Jesteśmy dzisiaj zobowiązani naszym największym bohaterom walkę o prawdę, walkę o wolność i o dobrą, dostatnią Rzeczpospolitą. O Polskę czystą jak łza – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego Apelu Pamięci przed złożeniem wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Pan premier przemawia. 1 z 6
fot. W. Kompała / KPRM

Wasza wiara, że są wartości ważniejsze od życia wytycza azymut dla nas na przyszłość – powiedział szef rządu wspominając męstwo, odwagę i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych.

Premier zacytował słowa jednego z Żołnierzy Niezłomnych, Feliksa Selmanowicza, który pisał w liście do swojego syna wszystko, co zostawiam najdroższego na świecie to Polskę i Ciebie, kiedy odchodzę w zaświaty.

Te słowa żyją. One są głęboko w nas i pokazują, co na tym świecie jest najważniejszego. To przekazują nam Żołnierze Wyklęci - żołnierze walki o niepodległą Polskę – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Przywróciliśmy porządek i wiarę w wartość słów i prawdy

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dziś tłumy wspominają pamięć Żołnierzy Wyklętych, ale nie zawsze tak było.

Przez 25 lat, już wolnej Polski, dochodziło do pomieszania pojęć. Za ludzi honoru uważani byli ci, którzy byli zdrajcami i którym dopiero dziś, symbolicznie, zerwaliśmy ich generalskie epolety. Przywróciliśmy porządek i wiarę w wartość słów i prawdy – mówił szef rządu.

Dodał, że fakt, iż polska młodzież uczy się dziś więcej o egipskich piramidach, zamiast o polskich bohaterach jest konsekwencją 25-ciu lat pedagogiki wstydu.

Musimy przywrócić słowom ich prawowitą wartość, bo zbrodniczy reżim niemiecki i komunistyczny próbowały niewolę nazywać wolnością, a kłamstwo szerzyło się wówczas na co dzień. Jesteśmy zobowiązani naszym największym bohaterom walkę o prawdę, wolność i o dobrą, dostatnią Rzeczpospolitą. O Polskę czystą jak łza – oświadczył.

Obiecujemy Wam, żołnierze naszej wolności, że tę walkę o lepszą Polskę - wolną i solidarną będziemy toczyć i starać się ze wszystkich sił, aby w każdych czasach nasza Rzeczpospolita była lepsza. Niech żyje Polska– zakończył premier.


Zobacz także