Premier Mateusz Morawiecki: Przeznaczymy 25-30 mld zł na termomodernizację w ciągu 10 lat

Jesteśmy po 1989 r. pierwszym rządem, który zajął się sprawą walki ze smogiem i traktujemy ten problem niezwykle poważnie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, rozpoczynając pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z członkami Komitetu. 1 z 8
Fot. KPRM

Nie chcemy, żeby dzieciom zima w przyszłości kojarzyła się z maseczkami na twarzach, tylko z tradycyjnym śniegiem, bałwanem i sankami. Chcemy oddać Polskę naszym dzieciom w lepszym stanie pod wieloma względami, w tym również z czystszym powietrzem. I my to na pewno zrobimy –  mówił szef rządu. Premier zaznaczył, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest jednym z priorytetów rządu.

Problem smogu jest bardzo skomplikowany, o czym przekonujemy się od paru lat. Musimy sobie radzić z wieloma zaniedbaniami z poprzednich ośmiu lat – mówił szef rządu. Podkreślił, że walka ze smogiem wiąże się z koordynacją działań związanych z pracą wielu ministerstw: energii, środowiska i budownictwa, których reprezentanci będą uczestniczyć w pracach Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza.

 25-30 mld zł na poprawę jakości powietrza

Przeznaczymy na termomodernizację 25-30 mld zł w ciągu 10 lat. To bezprecedensowa kwota, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza” – zaznaczył premier. Jak wyjaśnił, „ocieplony dom zużywa około 50 % mniej energii cieplnej do ogrzewania.

Chcemy konsekwentnie dążyć do poprawy jakości powietrza. Cieszę się, że robimy to w porozumieniu z różnymi środowiskami i organizacjami społecznymi. Zależy nam, by z mapy Polski zniknęły miejsca pokazywane, jako najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie – mówił szef rządu. Jak zaznaczył, walka ze smogiem będzie prowadzona przez cały rok. Powietrze samo się nie oczyści – podkreślił premier.


Zobacz także