Premier Mateusz Morawiecki: Przekładamy nasze działania na korzyści dla gospodarki, budżetu i polskich przedsiębiorców

Konsorcjum Polskiego Funduszu Rozwoju podpisało w zeszłym tygodniu umowę kupna największego terminalu kontenerowego w Polsce, czyli DCT Gdańsk. Wartość tej transakcji to kwota ponad 5 mld zł. Jak podkreślił premier, ta inwestycja to dowód na to, jak wielkie transakcje i skomplikowane przedsięwzięcia gospodarcze potrafimy organizować.


Widok na terminal kontenerowy. 1 z 6
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas wizyty w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk premier podkreślił, że Polska przejmuje transport morski, który do niedawna wpływał do Hamburga czy Rotterdamu. Dodał, że dzięki takim inwestycjom, w naszym kraju tworzą się nowe miejsca pracy dla najwyższej klasy specjalistów od logistyki, transportu i przemysłu portowego, którzy nie muszą wyjeżdżać do Hiszpanii, Francji, Niemiec czy Holandii.

Przed nami ogromne inwestycje rozwojowe. Około 3 mld euro, czyli paręnaście miliardów złotych w najbliższych 8-9 latach. Już w najbliższych 5-6 latach będziemy w stanie rozwinąć tutaj zdolności przeładunkowe tego portu do skali mniej więcej Hamburga– mówił premier. Dodał, że o takiej skali działań i inwestycji mogliśmy dotąd pomarzyć, a obecnie potrafimy wykorzystać potencjał polskiego morza, a ten gospodarczy potencjał pracuje coraz bardziej na rzecz Polski.

Jesteśmy coraz bardziej efektywni. Przekładamy nasze działania gospodarcze na korzyści dla polskich pracowników, polskich przedsiębiorców, dla Polskiej Fundacji Rozwoju i przede wszystkim również dla Skarbu Państwa, dla budżetu polskiego. Dzisiaj Gdańsk, Trójmiasto, ale także Szczecin są naszymi oknami na świat– powiedział premier.

DCT Gdańsk to najszybciej rozwijający się port kontenerowy w Europie. Należy do 15 największych europejskich tego typu portów. Jest największym terminalem kontenerowym w Polsce oraz na Morzu Bałtyckim. DCT Gdańsk rocznie obsługuje ponad 460 statków (w tym 100 największych na świecie kontenerowców). Inwestycja Polskiej Grupy Rozwoju w DTC Gdańsk silniej włączy Polskę w światowy handel.


Zobacz także