Premier Mateusz Morawiecki przed wizytą w Rumunii

Celem Nieformalnego Szczytu Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej są rozmowy na temat strategii UE na najbliższe lata, w tym omówienie przyszłego budżetu, kwestii bezpieczeństwa oraz rozwijających się technologii. Podczas wizyty szef polskiego rządu poruszy też temat propozycji reform dla UE, które dotyczą m.in. zwiększenia wspólnego rynku,  demokratycznych procedur i roli parlamentów narodowych.


Premier Mateusz Morawiecki - zbliżenie przy mikrofonie. 1 z 4
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślił, że jednym z istotnych tematów, będzie też kwestia zwalczania nierówności między państwami UE oraz wewnątrz tych państw. Proponujemy żeby było jak najmniej protekcjonizmu i nierówności, które nie budują dobrej platformy do współpracy i konkurencyjności całej UE – mówił.

Kolejną ważną dla Polski kwestią są fundusze strukturalne. Będziemy dyskutować również o przyszłym budżecie i stanowisku Polski, że fundusze strukturalne, szczególnie na politykę rolną nie mogą ucierpieć w przyszłej perspektywie – kontynuował premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie podkreślił potrzebę zwiększenia środków na innowacyjność i bezpieczeństwo, zarówno antyterrorystyczne jak i w przestrzeni internetowej.

Polska zaznaczyła swoje zdolności integrowania państw Unii Europejskiej – ocenił szef rządu i nawiązał do podpisanej deklaracji warszawskiej, która służy interesom państw członkowskich, podpisanej z okazji 15-lecie przystąpienia Polski do UE.

Wizyta Prezesa Rady Ministrów obejmuje udział w spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej, liderów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz sesji roboczej przywódców krajów wspólnoty.


Zobacz także