Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli

Szef rządu przedstawił główne tematy rozmów przed rozpoczynającym się dwudniowym szczytem Rady Europejskiej w Brukseli.


Premier Mateusz Morawiecki idzie na tle flag.
Fot. W. Kompała / KPRM

Premier zapowiedział, że w odniesieniu do ataku w Salisbury na Siergieja Skripala, Polska będzie zdecydowanie domagała się, aby w konkluzjach z Rady Europejskiej pojawił się jednoznaczny zapis, który stanowić będzie solidarną odpowiedź Unii Europejskiej na rosyjski atak przeprowadzony na terytorium Wielkiej Brytanii.

Kompromis między UE a USA ws. ceł na stal

Będziemy dyskutowali o ostatnio gorącym sporze pomiędzy UE a USA dotyczącym handlu – oświadczył premier. Dodał również, że ma nadzieję, iż uda się wypracować kompromis między UE a USA w tym zakresie. Cieszę się bardzo z ostatnich doniesień zza oceanu i z tego, co pani komisarz Malmstroem tutaj przekazuje do Brukseli, że najprawdopodobniej uda się zawiesić spór przynajmniej na jakiś czas i spróbujemy wypracować odpowiednie rozwiązania, kompromis pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi – powiedział Mateusz Morawiecki.

Kwestia Brexitu

Premier stwierdził, że w sprawie Brexitu toczy się cały czas dyskusja. UE po wyjściu Wielkiej Brytanii zostanie osłabiona pod względem finansowym, stąd państwa członkowskie będą dyskutować, jak skompensować ten ubytek.


Zobacz także