Premier Mateusz Morawiecki: Program Rodzina 500+ jest nie tylko programem prorodzinnym jest także programem propaństwowym

To program dla przyszłości, który przebudował życie wielu rodzin. Wraz z nim Polska zmienia się nie do poznania. Jestem przekonany, że stworzyliśmy nową przestrzeń dla rozwoju całego naszego kraju – mówił premier podsumowując 3-lecie programu „Rodzina 500+” w Puławach.


Pudełka z cukierkami w kształcie Polski z podpisem 500+. 1 z 17
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier przypomniał, że rozszerzenie programu, które wprowadza 500+ od pierwszego dziecka, pokazuje stosunek państwa do rodzin, który jest partnerski i oparty za zaufaniu. Podziękował rodzinom za mądre wykorzystanie środków i zapewnił, że program Rodzina 500+ będzie nadal realizowany i rozwijany przez rząd zarówno dla dobra dzieci, jaki i dla przyszłości Polski.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która wraz z premierem uczestniczyła w podsumowaniu 3-lecia programu przypomniała, że od 1 lipca br. wszystkie dzieci do 18 roku życia objęte będą świadczeniem 500+. Zaznaczyła, że rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył na politykę prorodzinną więcej niż jakikolwiek rząd do tej pory. Dodała, że inwestycja w rodziny to najlepsza inwestycja społeczna. Podsumowała, że do tej pory z budżetu państwa na program Rodzina 500+ rząd przeznaczył 67 mld zł, a ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci.

Cieszymy się, że nasz program nie tylko poprawia jakość życia, poprawia bezpieczeństwo materialne polskich rodzin, eliminuje nierówności społeczne, ale tak naprawdę realizuje wasze marzenia – podsumowała szefowa MRPiPS.

Program Rodzina 500+ wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko. Od 1 lipca 2019 roku 500+ będzie także przyznawane na pierwsze dziecko, bez względu na dochody rodziny.


Zobacz także