Premier Mateusz Morawiecki: Program Czyste Powietrze ma zasadnicze znaczenie dla mieszkańców naszego kraju

Program ten nie tylko poprawi jakość powietrza, obniży rachunki za ogrzewanie, ale i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia oraz życia mieszkańców Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Suwałkach.


Premier Mateusz Morawiecki, minister Joanna Kopcińska i minister Krzysztof Jurgiel wchodzą na spotkanie. 1 z 5
Fot. Adam Guz / KPRM

Szef rządu przypomniał, że na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znajdują się 33 polskie miasta, zaliczające się do miejsc, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone gdzie smog, brudne powietrze i szkodliwe substancje są emitowane w za dużych ilościach.

Jak wyjaśniał premier, dziś mamy coraz bardziej nowoczesne elektrownie, elektrociepłownie, które zmieniamy zgodnie z dyrektywą unijną, która określa graniczne wielkości emisji dla większych zakładów przemysłowych w UE i to się w dużym stopniu udaje.

Podczas wystąpienia szef rządu zwrócił uwagę, że problemem w Polsce pozostają zanieczyszczenia wydobywające się z niskich kominów, na które odpowiedzią jest m.in. program stopniowego przesuwania transportu w kierunku elektromobilności oraz rządowy program Czyste Powietrze, na który rząd postanowił przeznaczyć ponad 100 mld złotych w ciągu 10 lat. Jak mówił premier, dzięki tym zebranym środkom budżetowym i unijnym możemy poprawić sytuację jakości powietrza w 4-5 mln gospodarstw domowych.

Na zakończenie szef rządu podkreślił, że Program Czyste Powietrze łączy się z gospodarką odpadami, ale też programem gazyfikacji. Jak zapowiedział, wkrótce minister energii przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 proc. a może nawet o 20 proc. zwiększy liczbę gmin, gdzie będzie gaz. Ten program również przyczyni się do czystszego powietrza.

***

Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub unikniecie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom  finansowym. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

 


Zobacz także