Premier Mateusz Morawiecki: Program „500+” to inwestycja w przyszłość Polski

To jest projekt 500+ na pierwsze dziecko, które nie były wcześniej uwzględnione w związku z kryterium dochodowym – powiedział szef rządu podczas wizyty w świetlicy środowiskowej Świetlik w miejscowości Rybie, w gminie Raszyn.

Dzięki zmianom świadczenie to będzie przysługiwać każdemu dziecku, do czasu uzyskania pełnoletności. Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin.


Premier Mateusz Morawiecki i bus programu Nowa Piątka. 1 z 11
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier zaznaczył, że jest to inwestycja długoterminowa, która już za kilka lat będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, zdrowiu i przygotowaniu do życia zawodowego naszych dzieci

Wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem Internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej. Jak zaznaczyła minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, a jeśli decyzja zostanie wydana po tym terminie, to nastąpi wyrównanie wypłacenia świadczenia od 1 lipca.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że z programu „500+” skorzysta łącznie 6,8 mln dzieci, a jego koszt w 2019 r. wyniesie ponad 31 mld zł.

Projekt ustawy dotyczący świadczenia „500+” na pierwsze dziecko trafi do konsultacji społecznych, które potrwają 21 dni.


Zobacz także