Premier Mateusz Morawiecki: Poziom zadowolenia Polaków jest najwyższy od 30 lat

Szef rządu wziął udział w Kongresie Polska Wielki Projekt, poświęconym dyskusjom o szansach, zagrożeniach i strategicznych wyzwaniach stojących przed Polską.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia do siedzących naprzeciwko uczestników kongresu. 1 z 11
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w ciągu ostatnich lat rząd przeprowadził ważne reformy, które przywróciły sprawność państwa, np. w dziedzinie ściągalności podatków. To jest coś, do czego III Rzeczpospolita nie miała serca. Tolerowała patologie, które prowadziły do utraty, w ciągu 8 lat poprzedzających nasze rządy, co najmniej jednego całego budżetu państwa, to jest ponad 300 mld zł – zaznaczył premier.  

Jak ocenił Mateusz Morawiecki, działania rządu doprowadziły do tzw. mikro cudu gospodarczego. Według OECD, Polska ma być w ciągu 2 najbliższych lat najszybciej rozwijającym się krajem spośród 36 państw tej organizacji – powiedział premier. Takiego sukcesu dawno, a może nigdy nie mieliśmy – dodał.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rządowi udało się przywrócić podstawową sprawiedliwość społeczną. Dzisiaj poziom zadowolenia społecznego i akceptacji dla szeroko rozumianej polityki gospodarczo-społecznej jest najwyższy w historii ostatnich 30 lat – oświadczył premier.

Szef rządu stwierdził, że Polska odzyskała również sterowność w polityce zagranicznej. Dla nas polityka nie polega na tym, żeby ktoś nas poklepał po plecach, tylko na tym, by realizować nasze interesy – podkreślił Mateusz Morawiecki. Według premiera, Polska odbudowuje także pamięć historyczną. Odbudowujemy pamięć o naszych prawdziwych bohaterach. To bardzo ważne dla budowy fundamentu i spoistości narodu oraz witalnej siły, jaką tworzy duma narodowa – powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że główną wartością w działaniu na rzecz Polski powinna być godność człowieka. Nasz model społeczno-gospodarczy mocno akcentuje godność człowieka, godność rodzin i solidarnościową wartość całego społeczeństwa – podkreślił szef rządu. Wierzymy, że będziemy w stanie zbudować z powrotem państwo, które będzie wielką ojczyzną Polaków i wszystkich, którzy tu z nami będą mieszkali. Że będziemy tymi wartościami inspirować całą Europę, a może nawet świat – wyjaśnił.    

Organizatorem Kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.


Zobacz także