Premier Mateusz Morawiecki: Potwierdziliście naszą narodową specjalność jaką jest solidarność z innymi

Jesteśmy dumni z Waszej pracy, z tego, że potwierdziliście naszą narodową specjalność jaką jest solidarność z innymi w trudnych momentach –  powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego powitania funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej powracających z akcji wsparcia ratowniczego w walce z pożarami lasów w Szwecji.


Polski wóz strażacki opuszcza pokład statku. 1 z 9
Fot. KPRM

Kiedy jechaliście do Szwecji nasze serca drżały z obawy, ale też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. Bardzo dziękuję za Wasz profesjonalizm, za niebywałą wytrwałość, za znakomitą pracę na szwedzkiej ziemi – mówił szef rządu do strażaków w Świnoujściu, którzy po dwóch tygodniach misji powrócili do kraju.

Pomagaliście, Szwedom, Polsce, a przede wszystkim - ludziom. To, co zrobiliście w imię solidarności i współpracy jest najlepszym dowodem, że my tę prawdziwą solidarność europejską budujemy i chcemy budować – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie dodał, jesteśmy z Was dumni. Bardzo Wam za to dziękuję.

***

16 lipca Szwecja uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności i od tego czasu wnioskowała o pomoc ratowniczą lotniczą i naziemną. W odpowiedzi na wnioskowaną pomoc, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji 20 lipca.

Polska grupa ratownicza liczyła 139 osób i 44 pojazdy. Byli to głównie ratownicy PSP z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, wspierani kadrą dowódczą z Komendy Głównej PSP i ratownikami PSP z województw mazowieckiego i lubuskiego. Polacy stanowili samowystarczalną grupę pod względem operacyjnym, logistycznym oraz medycznym.

W ubiegłych latach, wspierając państwa i regiony z całego świata, które dotknięte zostały katastrofami, moduły ratownicze Państwowej Straży Pożarnej brały udział w misjach ratowniczych m. in. w Bośni i Hercegowinie i na Haiti.


Zobacz także