Premier Mateusz Morawiecki: Postawiliśmy sobie zadanie, by Polska rozwijała się równomiernie

Tworzenie perspektyw rozwojowych, zmniejszanie bezrobocia, doprowadzanie do przekwalifikowania tam, gdzie to potrzebne, po to, by przyciągać nowych inwestorów w obszary, które do tej pory były na uboczu, to dla nas sprawy fundamentalne – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej w woj. dolnośląskim.


Widok na salę z uczestnikami spotkania w Bystrzycy Kłodzkiej zza pleców premiera Mateusza Morawieckiego. 1 z 9
Fot. KPRM

Inwestycje, które łączą

Pojawiła się perspektywa, by droga S8 była drogą ekspresową. Projekt ma być na przełomie tego i przyszłego roku, a badania i pozwolenia środowiskowe mają szansę być zakończone do końca przyszłego roku, tak by za półtora roku prace w tym obszarze ruszyły – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał,  że połączenie takich miast jak Bystrzyca Kłodzka z innymi miejscowościami Polski i z Europą jest dla rządu zadaniem absolutnie podstawowym. Przypomniał, że w 2015 roku droga S8, która dociera do Wrocławia, była zaplanowana jako droga krajowa.

Postawiliśmy sobie zadanie, by Polska rozwijała się równomiernie. Nie tak, jak nasi poprzednicy, gdzie za czasów ich rządów, gdzieś tam - mówiąc po staropolsku - z pańskiego stołu miało coś skapnąć do tych gmin i powiatów w odległych, odleglejszych zakątkach Polski – mówił.

Jak podkreślił inwestujemy w rozwój dróg lokalnych środki, jakie nigdy wcześniej nie były inwestowane. Inwestujemy w nowe mosty. To pokazuje jak staramy się rozwijać Polskę lokalną. Premier wspomniał, o zaprezentowanym wczoraj nowym rządowym programie Mosty dla Regionów, którego celem będzie budowa 22 nowych mostów, m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie, w miejscach, gdzie istnieją długie odcinki rzek bez mostów.

Równomierny rozwój Polski

Premier przypomniał, że w wyniku transformacji ustrojowej m.in. w regionie Kotliny Kłodzkiej bezrobocie było jednym z najwyższych w skali kraju i upadło w nim wiele zakładów przemysłowych. Dodał, iż z myślą o zmniejszeniu bezrobocia na takich obszarach w połowie lat 90. powstały specjalne strefy ekonomiczne jednak nie wszędzie ten model się sprawdził.

Zadanie, które postawili sobie wcześniej rządzący, by tchnąć w nie nowego ducha – nie za bardzo wyszło. My wdrożyliśmy niedawno ważną zmianę legislacyjną, dzięki której Polska stanie się jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną .To pozwoli m.in. na lepsze przyciągnięcie inwestorów. Działamy, by zwiększyć możliwości inwestycyjne naszego kraju dzięki odbudowaniu szkolnictwa zawodowego – mówił szef rządu.

Nasi poprzednicy zdecydowali się na zniszczenie przemysłu, na hołdowanie takim mitom, jak ten, że przemysł to przeszłość, kapitał nie ma narodowości. I dlatego jesteśmy dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Potrzebujemy waszego zaufania i wsparcia, by przez najbliższe lata zmieniać Polskę tak, by powiaty i gminy przypominały rozwojem duże miasta wojewódzkie– podkreślił  szef rządu.

Realizacja programów społecznych

Gospodarka musi się rozwijać dla społeczeństwa. My to doskonale rozumiemy i stąd różne nasze programy, które proponujemy również w obszarach, które do czasów naszych rządów były w dużym stopniu zapomniane – mówił szef rządu.

Premier zadeklarował, że obóz Zjednoczonej Prawicy będzie kontynuował wprowadzone i realizowane przez rząd programy społeczne, na które są zabezpieczone środki finansowe uzyskane m.in. dzięki skutecznej walce z przestępcami podatkowymi i mafią vatowską. Wspomniał także, że za rządu PiS środki dostępne w budżetach domowych osób z wysoka niepełnosprawnością zwiększyły się z około 2 tys. zł do 3 tys. zł.

Zrealizowaliśmy w znacznym stopniu piękną ideę Solidarności z lat 1980-81. Nie dajmy się zwieść syrenim śpiewom, by nie wróciło to, co było. Sednem naszej polityki, jest to, by Polska była silna naszymi obywatelami. Polska ma być dla wszystkich obywateli, nie dla wybranych grup interesów. Bądźmy z niej dumni w każdym wymiarze naszego życia. Chcemy, by Polska była jedna – mówił.

Premier podziękował mieszkańcom Bystrzycy Kłodzkiej za liczne przybycie na spotkanie. Dzięki tym rozmowom czuję, że jesteśmy na dobrym kursie. Staramy się walczyć na wielu obszarach, by Polska była silniejsza, by była Polską równych szans – powiedział premier


Zobacz także