Premier Mateusz Morawiecki: Poprzez wymiar środkowo-europejski chcemy budować silną Unię Europejską

Niezwykle się cieszę, że doszło do pierwszych, historycznych konsultacji międzyrządowych z szeroką delegacją z Rumunii w Warszawie. To przełomowy dzień, w którym uzgodniliśmy stanowiska w wielu sprawach – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.


Premier Mateusz Morawiecki podaje rękę premier Viorice Dancili. 1 z 20
Fot. KPRM

Trzeba podkreślić, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od wielu lat. Nawiązaliśmy dziś do pewnych wspomnień historycznych, kiedy współpraca w obszarze kulturalnym, gospodarczym i militarnym  bardzo dobrze układała się w okresie międzywojennym – mówił szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, dla obu krajów niezwykle ważne są powiązania infrastrukturalne na czele z drogą Via Carpatia, która będzie realizowana w najbliższych latach.  Dodał, że poprzez wymiar środkowo-europejski chcemy budować silną Unię Europejską. Nie jest to  przeciwko komukolwiek, ale jest za wzmocnieniem UE w tej części Europy i za wzmocnieniem wymiaru współpracy transatlantyckiej.

Kluczowy partner w wielu wymiarach

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Rumunia jest dla Polski jednym z absolutnie kluczowych partnerów, zarówno na polu współpracy gospodarczej, handlowej, ale również w zakresie polityki obronnej, kulturalnej i szeroko rozumianej polityki europejskiej.

Jak oświadczył szef polskiego rządu Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen. Podkreślił, że w kluczowych obszarach takich jak: polityka spójności, wspólna polityka rolna oraz fundusze Unii Europejskiej Polska będzie starała się wspólnie z Rumunią i innymi krajami jak najmocniej pielęgnować nasze stanowisko.

Polska i Rumunia są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi oraz gospodarczymi. Rosną inwestycje polskich podmiotów w Rumunii. Bardzo gorąco zachęciłem też panią premier, aby przedsiębiorstwa rumuńskie inwestowały u nas – mówił premier.

Bezpieczeństwo i polityka energetyczna

Wśród tematów rozmów premierów znalazł się także temat bezpieczeństwa i kwestia polityki energetycznej.

Rozmawialiśmy o projekcie Nord Stream 2, gdzie oba nasze państwa podkreśliły wagę i konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Tworzenie drugiej nitki gazociągu północnego nie należy do takiego budowania wspólnego, zdywersyfikowanego pola do dostaw gazu – wyjaśniał szef polskiego rządu.

Premier wspomniał o swojej wizycie w Orzyszu, w którym stacjonuje brygada wojskowa NATO – i spotkaniu m.in. z rumuńskimi żołnierzami i wyraził zadowolenie z coraz większego zacieśnienia się wojskowej współpracy pod parasolem NATO, pod egidą współpracy transatlantyckiej.

Dla Polski i Rumunii współpraca z USA, a także z UE, to kluczowe dwa filary bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, jak również filary rozwoju gospodarczego i wzrostu inwestycji. Zarówno Polska, jak i Rumunia są partnerami, które mówią jednym głosem o współpracy transatlantyckiej – oświadczył szef polskiego rządu.

Historia, która łączy

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego kraje naszego regionu mają bardzo wiele wspólnych interesów. Tym bardziej te interesy będą skutecznie realizowane im bardziej będziemy razem. Wskazywał, że oba kraje mają wspólne doświadczenie komunizmu i postkomunizmu, którego - jak ocenił – nasi przyjaciele z UE i z Zachodu nie do końca są w stanie zrozumieć.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Rumunią będą z całą determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego. Uważamy, że partnerstwo europejskie, Europa jednej prędkości, a nie kilku prędkości, to jest obietnica wspólnego rozwoju i my na takich zasadach umawialiśmy się na rozwój w ramach całej UE.

***

Podczas spotkania z mediami szefów rządów Polski i Rumunii w Warszawie, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Rumunii Mihai-Viorel Fifor podpisali Umowę między rządem RP a rządem Rumunii o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci.


Zobacz także