Premier Mateusz Morawiecki: Polskie Koleje Linowe wracają do państwa polskiego

Jesteśmy już po zakończonych negocjacjach z dotychczasowym właścicielem i odkupujemy Polskie Koleje Linowe S.A. To jest nasz diament narodowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na Kasprowym Wierchu.


Premier Mateusz Morawiecki i minister Andrzej Adamczyk jadą kolejką. 1 z 8
Fot. Adam Guz / KPRM

Stawiamy na odkupowanie polskiej własności i na repolonizację. Dopełniliśmy naszego zobowiązania, tak jak obiecaliśmy – mówił szef rządu podsumowując zakończenie negocjacji w sprawie odkupienia Polskich Kolei Linowych. Jak dodał, mogę wyrazić ogromną radość i wdzięczność wszystkim, którzy walczyli o to, aby Polskie Koleje Linowe, które przez naszych poprzedników zostały sprzedane w 2013 r. wróciły do polskiej własności.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że poprzednicy przez 8 lat wyprzedali polską własność za ok. 50-60 mld zł. Zaznaczył, że obecny rząd nie wyprzedaje polskiej własności, ponieważ skutecznie walczy z mafiami VAT-owskimi i z tymi, którzy okradali państwo polskie. Dzisiaj tę zakumulowaną własność możemy poszerzać i oddawać ludziom, bo taki jest nasz cel.

Szef rządu podkreślił, że wiele państw, jak np. Austria, Niemcy, Francja czy Szwajcaria swoje symboliczne, najwartościowsze inwestycje infrastrukturalne trzyma w swoich rękach. Dodał, że dla naszego kraju ta wspaniała, polska inwestycja, która zawiera w sobie wiele historii to narodowy diament, z którym wiąże się wiele wspomnień Polaków.

Podkreślając to wielkie dziedzictwo polskości chciałbym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili – mówił szef polskiego rządu i podziękował m.in. Polskiemu Funduszowi Rozwoju za udane negocjacje biznesowe oraz wszystkim, którzy upominali się o polską własność i o to, by nie wyprzedawać naszych dóbr narodowych.

***

Repolonizacja Polskich Kolei Linowych

Polski Fundusz Rozwoju S.A. zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA. Jest to realizacja zobowiązań polskiego rządu, który zapowiadał repolonizację kolejki na Kasprowy Wierch.


Zobacz także