Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Słowacja w pełni wspierają integrację europejską

Polska i Słowacja myślą identycznie o przyszłości funduszu spójności, funduszach regionalnych, o przyszłych głównych kierunkach inwestycji związanych z budżetem Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Republiki Słowackiej Peterem Pellegrinim w KPRM.


Premier Mateusz Morawiecki wychodzi z budynku KPRM. 1 z 16
Fot. W. Kompała / KPRM

Polska i Słowacja w pełni wspierają integrację europejską jednak, jak zaznaczył szef polskiego rządu, jeszcze daleko nam do względnego wyrównania poziomu życia, czy PKB do poziomu jaki jest w krajach Europy Zachodniej, która po II wojnie światowej mogła się rozwijać bez przeszkód.

System podatkowy

Szef rządu podkreślił, że systemy podatkowe: polski i słowacki nie wykorzystują innych państw, tak jak niektóre raje podatkowe wykorzystują swoje systemy prawne.

Chcemy współpracować po to, żeby te przedsiębiorstwa, które prowadzą biznes, prowadzą swoją działalność gospodarczą w jednym kraju płaciły tam podatki, gdzie odnoszą korzyść finansową, korzyść biznesową – dodał premier. Będziemy się starali zintegrować, nasze systemy tak, żeby jak najszybciej wymieniać się danymi i żeby przestępcy podatkowi nie mogli wykorzystywać swobodnego przemieszczania się w ramach grupy Schengen dla celów przestępczych  –  mówił Prezes Rady Ministrów.

Małe i średnie firmy w Unii Europejskiej

Premierzy rozmawiali też o sytuacji małych i średnich firm w UE, o usługach i  swobodzie ich świadczenia. Chcemy, żeby nasze firmy transportowe, logistyczne, budowlane były traktowane w sposób uczciwy, jednakowy, tak jak my traktujemy towaryi usługi z krajów zachodnich u nas, w Europie Środowej – powiedział premier.

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej

Kraje członkowskie Grupy Wyszehradzkiej stanowią coraz bardziej zintegrowaną część naszego kontynentu, zarówno od strony handlowej jak i politycznej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.  I dodał, że współpraca opierać się będzie także o projekty infrastrukturalne związane z Trójmorzem, a w szczególności takie jak Via Carpatia, która wzmocni współpracę na osi północ – południe.

W trakcie rozmów poruszony został także temat współpracy gazowej i zagrożeń związanych z Nord Stream2. Mamy identyczne spojrzenie na ten problem i nie chcemy dalszej monopolizacji relacji gazowych. To jest bardzo ważny surowiec energetyczny, który musi być poddany ustawodawstwu unijnemu. Zróżnicowanie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu jest ważnym strategicznym tematem zarówno dla Polski jak i Słowacji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rosnąca wymiana handlowa

Podczas konferencji szef polskiego rządu zaznaczył, że Polska i Słowacja to ważni partnerzy handlowi. Niezwykle cenimy sobie tę rosnącą wymianę handlową, cieszymy się ze współpracy na polu turystycznym, kulturalnym, wymiany studentów. To są wszystko bardzo ważne akcenty, które pogłębiają naszą strukturalną i strategiczną współpracę pomiędzy Republiką Słowacką a Polską – podsumował Mateusz Morawiecki.


Zobacz także