Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Litwa mają coraz więcej wspólnych interesów

Bardzo się cieszę, że geopolityka łączy nas coraz bardziej z Litwą, ale również poprzez zakład rafinerii w Możejkach, także z Łotwą, Estonią i z eksportem do innych krajów – powiedział szef rządu po wizycie w Rafinerii Orlen w Możejkach.


Premier Mateusz Morawiecki i premier Saulius Skvernelis w uścisku. 1 z 9
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że projekt Możejki zwiększa suwerenność energetyczną Polski i Litwy, łączy politycznie i tworzy przestrzeń do budowy bezpieczeństwa politycznego. Jak dodał, jest projektem, który łączy nas, jak mało który. Często rozmawiam z panem premierem Litwy o wspólnych projektach i działaniach na przyszłość – mówił prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zaznaczył, że ropa naftowa nie jest zwykłym surowcem, normalnym towarem, tylko jest towarem, który decyduje w dużym stopniu o geopolityce. Przypominał, że tę inwestycję kluczową ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, geopolityczne zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Jak dodał premier Morawiecki, trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i wizji strategicznej Lecha Kaczyńskiego, żeby przewidzieć jak ważne będą powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami dla umacniania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, energetycznym, finansowym i gospodarczym.

Wizja wspólnego rozwoju

Prezes Rady Ministrów przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przestrzegał przed zakusami Rosji, kiedy tworzony był Nord Stream1 między Niemcami, a Rosją. Później nastąpiła inwazja na Gruzję, później była Ukraina, a obecnie Nord Stream2 - wymieniał szef rządu.

Proponując program zmian i tworząc wizję wspólnego rozwoju - wizję pomimo pewnych sporów, bo również między przyjaciółmi zdarzają się jakieś niesnaski i nieporozumienia - tworzymy przestrzeń do współpracy gospodarczej i politycznej idąc śladami Lecha Kaczyńskiego – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ma nadzieję, iż cel ten będzie realizowany również w przyszłości we współpracy z Rosją, bo mamy nadzieję, że Rosja będzie tej szczerej współpracy z Litwą i Polską chciała.

Szef rządu na zakończenie powiedział, że chciałby, aby w 10. rocznicę przejęcia kontroli nad rafinerią w Możejkach przez Orlen, wspólnie z premierem Litwy uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez okolicznościową tablicę. To upamiętnienie miałoby podkreślić, według premiera to, jak ważny był to moment do tworzenia przestrzeni dla długofalowej współpracy gospodarczej i politycznej Polski i Litwy.

 


Zobacz także