Premier Mateusz Morawiecki: Pokazujemy, że za słowami idą czyny

Dziękuję wszystkim policjantom za służbę, która poprawia nasze bezpieczeństwo i nasze życie –  mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie w województwie zachodniopomorskim.


Premier Mateusz Morawiecki wśród policjantów. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas uroczystości szef rządu przypomniał, że od dwóch lat przestępczość w Polsce systematycznie spada.

W 2015 roku łączna liczba wszystkich przestępstw sięgnęła ok. 550 tysięcy , a w 2017 roku – 490 tysięcy, a więc znacząco spadła. To mogło stać się tylko dzięki temu, że ta służba staje się coraz bardziej traktowana z powagą, ale również dzięki temu, że minister Brudziński, a wcześniej minister Błaszczak, rozpoczęli największy Program Modernizacji Służb Mundurowych w ostatnich dwudziestu kilku latach – mówił premier.

Jak zaznaczył szef rządu, realizacja Programu Modernizacji Służb Mundurowych, który „ma zasadniczo zmienić służbę policjanta zarówno od strony technicznej, jak i dowartościować od strony finansowej” rozpisana jest na kilka lat. Dodał, iż braków, niedociągnięć i błędów z przeszłości nie da się nadrobić w ciągu roku czy dwóch lat.

Pokazujemy, że za słowami idą czyny. W woj. zachodniopomorskim odbudowaliśmy cztery z wielu zamkniętych posterunków policji. Cieszę się, że dzięki konsekwencji ministra Brudzińskiego możemy dziś odbudowywać kolejne posterunki, tworzyć nową infrastrukturę dla potrzeb Policji, dla służb mundurowych – mówił premier podczas uroczystości.

Szef rządu przypomniał, że za czasów rządów koalicji PO-PSL w całym kraju zamkniętych zostało ponad 400 posterunków policji z ponad 800 wówczas istniejących. Jak wyjaśnił, nie na tym powinno polegać zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim policjantom za profesjonalizm z jakim pełnią służbę dla wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej.

 


Zobacz także