Premier Mateusz Morawiecki podczas VIII szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin

Podczas wizyty szef polskiego rządu uczestniczył w IX Forum Biznesu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Spotkał się również z premierem Chin Le Keqiangiem.


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi do samolotu. 1 z 11
Fot. Krystian Maj / KPRM

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, które odbyło się w Dubrowniku w Chorwacji, było Budowanie nowych mostów poprzez otwartość, innowację i partnerstwo.

Premier ocenił Szczyt za udany To właściwy format, ponieważ kraje Europy Środkowo-Wchodniej mają podobne podejście do polityki gospodarczej, inwestycyjnej i na takiej zasadzie nasze państwa negocjują z Chinami.

Podczas spotkania z premierem Chin szef rządu poruszył kwestie dotyczące m.in. polskiego sektora mięsnego kosmetycznego oraz produktów przemysłowych. Podkreślił również, że Polska jest zainteresowana przyciąganiem chińskich inwestorów.

Platforma 16+1 obejmuje 11 państw członkowskich UE (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), 5 państw europejskich spoza UE (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia) oraz Chińską Republikę Ludową. Do formatu 16+1 dołączyła również Grecja.

Uczestniczył też w otwarciu wystawy o współpracy w dziedzinie edukacji.


Zobacz także