Premier Mateusz Morawiecki podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka

Dzięki Wam Polska jest krajem bezpieczniejszym i bardziej zorganizowanym. Waszą odwagą budujecie przyszłość Polski – mówił szef rządu w dniu świętego Floriana, patrona strażaków. Centralne Obchody Dnia Strażaka połączone z Promocją Oficerską w Państwowej Straży Pożarnej odbyły się w na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


Strażacy stoją podczas uroczystości. 1 z 9
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślił, że to święto to wyraz wdzięczności i uznania za trudną i niebezpieczna misję podejmowaną przez Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną.

Wasza odwaga i profesjonalizm stały się słynne w Europie – kontynuował premier wspominając pomoc udzieloną przez polskich strażaków Szwecji w zeszłym roku.

Podczas uroczystości sześciu oficerów otrzymało nominacje generalskie, a dwudziestu szczególnie wyróżniających się strażaków odznaczono Krzyżem Zasługi. Ponadto podczas obchodów absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Wśród uhonorowanych znalazło się też trzynaścioro dzieci, które otrzymało Medale Młodego Bohatera.

Uroczystość zakończyła parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. Wzięło w niej udział ok. 800 strażaków i druhów ochotniczych straży pożarnych z całej Polski. Po jej zakończeniu w Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik dla dzieci.

W Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni ponad 30 tys. strażaków. Tylko w 2018 r. PSP miała ponad 500 tys. interwencji, z czego prawie 150 tys. to pożary, a ok. 300 tys. to miejscowe zagrożenia np. wypadki drogowe.

 


Zobacz także