Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd Polakom, którzy ratowali Żydów

Na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, cierpieli i ratowali swoich żydowskich sąsiadów budujemy wielką, jasną Polskę – mówił szef rządu podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Sadownem na Mazowszu.


Premier Mateusz Morawiecki podczas przemarszu razem z uczestnikami uroczystości. 1 z 7
Fot. Adam Guz / KPRM

W trakcie obchodów zorganizowanych przez Instytut Pileckiego, odsłonięte zostały tablice upamiętniające mieszkańców gminy Sadowne w tym rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną za pomoc okazaną Żydom.

Premier podkreślił, że historia rodziny Lubkiewiczów, pokazuje jak szlachetne postawy obowiązywały wśród Polaków wobec współobywateli. Przez Sadowne przechodziła kolej do Treblinki - miejsca zagłady Żydów z całej Europy. Tym, którym udało się uciec z transportu, mogli liczyć na pomoc okolicznych rodzin.

Mieszkańcy powiatu węgrowskiego zdali egzamin z człowieczeństwa - kontynuował premier oddając sprawiedliwość heroicznej postawie tysięcy Polaków. Jak dodał Jeden bochenek chleba wystarczał często, żeby uratować życie. Ale jeden bochenek chleba stawał się też często przyczyną śmierci.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla wszystkich obywateli polskich, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali i chronili Żydów, choć groziła za to śmierć całej rodzinie. Został ustanowiony przez Parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 6 marca 2018 r.


Zobacz także