Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z premierem Bułgarii Bojko Borisowem

W rozmowie telefonicznej 5 stycznia szefowie rządów Polski i Bułgarii omówili relacje bilateralne między państwami. Premierzy zgodzili się, że relacje dwustronne są bardzo dobre i opierają się na wzajemnym zrozumieniu oraz dobrej współpracy  w różnych sferach.


Flaga Bułgarii

W kontekście relacji między Warszawą, a Brukselą premier Borisow powiedział, iż Polska jest państwem bardzo ważnym dla Unii Europejskiej oraz ponownie podkreślił, że jedność stanowi właściwą drogę dla Unii Europejskiej. Nie przypadkiem motto bułgarskiej prezydencji brzmi W jedności siła. Jest to lekcja, której nauczyliśmy się z naszej wspólnej historii. Jako kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie, Bułgaria będzie działać na rzecz porozumienia i jedności Unii - dodał Borisow.

Rozmowa dotyczyła także priorytetów bułgarskiej Prezydencji  w Radzie UE. Premier Borisow zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na szczyt UE – Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w Sofii 17 maja. Debata na temat przyszłości Europy jest związana z debatą na temat integracji europejskiej państw regionu, ich włączenia w bliższą współpracę z UE, stabilności, dobrobytu i przestrzegania wartości Wspólnoty - zaznaczył  Borisow.

Premier Mateusz Morawiecki  i premier Bojko Borisow omówili  również perspektywy zacieśnienia współpracy w sferze turystyki.  W okresie styczeń-listopad 2017 r. Bułgarię odwiedziło blisko 400 tys. polskich turystów, co stanowi wzrost o 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r.  Odnotowano również wzrost liczby bułgarskich turystów przebywających w Polsce – o 35,3% w tym samym okresie.


Zobacz także