Premier Mateusz Morawiecki o sprawnym i efektywnym państwie

Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie w oparciu o rozbudowaną biurokrację – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia. 1 z 9
Fot. W. Kompała / KPRM

Po dokonaniu przeglądu resortów premier zapowiedział propozycję zmian mających na celu usprawnienie pracy rządu m.in. dzięki zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych oraz zmniejszeniu lub likwidacji kart kredytowych w administracji rządowej wszędzie tam, gdzie będą one niezbędne.

Zmiany zaczynamy od ministrów i wiceministrów. Mamy dzisiaj łącznie 126 osób na stanowiskach ministerialnych, sekretarzy i podsekretarzy stanu i w ciągu najbliższych paru miesięcy chcemy tę liczbę zmniejszyć, co najmniej o 20%  – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększamy transparentność

Drugi bardzo ważny element całej zmiany to również państwo transparentne.  Chcemy zlikwidować wszystkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów. W przypadku podsekretarzy stanu propozycja jest taka, aby przesunąć tę grupę urzędników i członków korpusu politycznego do grupy urzędników służby cywilnej, jeżeli parlament przychyli się do tej propozycji – zaproponował Prezes Rady Ministrów. Dodał, że w ciągu najbliższych miesięcy zmniejszy się również liczba członków gabinetów politycznych w większości jednostek administracji.

Zmniejszenie lub likwidacja kart kredytowych

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że kolejną ważną rzeczą jest likwidacja lub zmniejszenie kart kredytowych. Jak mówił, wszędzie tam, gdzie będą one niezbędne, dostępne będą karty debetowe lub instytucjonalne.

Integracja instytucji administracji rządowej

Kolejnym ważnym kierunkiem naszych działań, które ma zwiększyć efektywność rządu będzie integracja różnego rodzaju instytucji. Rozpoczęliśmy ten kierunek działania od integracji instytutów badawczych. Chcemy to kontynuować – stwierdził premier. Dodał, że w Sejmie jest już ustawa przyjęta przez Radę Ministrów, która ma na celu zmniejszyć liczbę instytutów, a w szczególności zintegrować instytuty, które dotyczą szeroko rozumianej gospodarki w formule Instytutu Łukasiewicza w której  41 Instytutów będzie podlegać jednej architekturze.


Zobacz także