Premier Mateusz Morawiecki o rządowym wsparciu dla rolników

Rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy są dla nas fundamentem gospodarki. Będziemy je wspierać i rozwijać – mówił premier Mateusz Morawiecki w Konradowie w woj. lubuskim.


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi na pokład samolotu. 1 z 6
Fot. Krystian Maj / KPRM

W tym roku mieliśmy bardzo słoneczną wiosnę i lato, jednak dla wielu rolników wiązało się to i wiąże z ogromnym problemem i stratami, zwłaszcza wśród upraw zbożowych. W ramach Rady Ministrów podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu bezprecedensowych środków, aby złagodzić te straty, bo rząd jest także po to, by minimalizować skutki pogodowe, a nie chować głowę w piasek – mówił szef rządu.

Minimalizacja skutków suszy i powodzi

Rząd będzie wspierać i rozwijać sektor rolniczy na różne sposoby oraz odblokowuje rolniczy handel detaliczny, zablokowany przez poprzedników. Będziemy robili wszystko, żeby polskie rolnictwo było na coraz wyższym poziomie – oświadczył premier.

Jak podkreślił, podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów podjęto kilka ważnych postanowień. Po pierwsze zadecydowaliśmy o środkach przeznaczonych na minimalizację skutków suszy – mówił szef rządu nawiązując do przyjętego dziś programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, które w bieżącym roku ucierpiały z powodu suszy lub powodzi. Dodał, że wypłaty dla rolników związane ze startami spowodowanymi suszą będą oscylować wokół 700-800 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jeżeli będzie potrzeba dokonana zostanie nowelizacja ustawy budżetowej, ponieważ wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna.  Zaapelował także do wszystkich gmin, aby sprawnie szacowały powstałe szkody.

Przeciwdziałanie złym praktykom

Kolejną ważną kwestią, poruszoną na posiedzeniu rządu, była sytuacja na rynku owoców miękkich. Przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma ograniczyć nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu dostaw żywności.

Zdaniem premiera, do tej pory służby nie posiadały odpowiednich narzędzi. Teraz wyposażyliśmy UOKiK we właściwe instrumenty, by interweniować na rynku i sprawdzać czy nie ma na nim praktyk kartelowych. Chcemy podnieść siłę rolnika względem rynku – wyjaśnił szef rządu.

I dodał, chcemy obiecać rolnikom, że będziemy działać na ich rzecz m.in. poprzez krajową grupę spożywczą, która rok po roku będzie budowała mechanizmy stabilizacji cenowej.

Rolnictwo coraz bardziej łączy się z innowacyjnością i chcemy, by polska wieś kojarzyła się z ogromnym sukcesem, bo nas żywi i jest podstawą naszego eksportu – zakończył wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.


Zobacz także