Premier Mateusz Morawiecki o pożarach wysypisk śmieci

Pożary na wysypiskach to nie jest problem lokalny, to jest poważny problem społeczny, związany ze środowiskiem, ochroną zdrowia – powiedział szef rządu po posiedzeniu Rady Ministrów w KPRM.


Minister Joachim Brudziński, premier Mateusz Morawiecki, minister Henryk Kowalczyk. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Nie może być tak, że walczymy ze smogiem, a z drugiej strony poprzez takie zatrucie środowiska niszczy się zdrowie nasze i naszych dzieci – mówił premier. Rząd dołoży wszelkich starań, by temu procederowi zapobiegać, a nie tylko leczyć. Jak zaznaczył szef rządu, miarka się przebrała i nie będzie przyzwolenia na tego typu działania.

Premier zobowiązał ministra środowiska Henryka Kowalczyka do przedstawienia w ciągu dwóch tygodni planu działań, kontroli, nadzoru i zmian w prawie w celu wyeliminowania patologii nielegalnych wysypisk śmieci.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że problem jest bardzo poważny i wymaga jednoznacznych działań, jakimi są: zgłoszenie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz zobowiązanie Prokuratora Generalnego do podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w latach rządów poprzedników tego typu przypadki były nadzwyczaj często umarzane, a sprawcy niewykrywani.

Szef rządu zaznaczył, że zaangażowane służby nie tylko będą intensywnie działać, ale także zostaną zmienione regulacje. To bardzo często wiąże się z tym, że odpady są wwożone do kraju na zasadzie recyklingu, ale już nie wiadomo do końca, co wjeżdża i my zmienimy te regulacje tak, żeby w sposób skrupulatny, jednoznaczny inspektor ochrony środowiska mógł zapobiegać wwożeniu tych towarów, tak, jak zrobiliśmy to w ramach Krajowej Administracji Skarbowej w kontekście np. importu paliw – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Chcę zapewnić, że nasze służby potraktują ten temat z ogromną stanowczością – powiedział na zakończenie szef rządu.


Zobacz także