Premier Mateusz Morawiecki o inwestycji w przyszłość polskiego sportu

Współpracując z PZPN stworzymy profesjonalną machinę szkolenia polskich piłkarzy i piłkarek – mówił szef rządu podczas prezentacji programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich.


Premier Mateusz Morawiecki i prezes PZPN Zbigniew Boniek podczas konferencji na stadionie narodowym. 1 z 12
Fot. Krystian Maj / KPRM

Program skierowany jest do klubów piłkarskich prowadzących szkolenie dzieci. Jego celem jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, promocja sportu na najwyższym poziomie wśród najmłodszych oraz podnoszenie kwalifikacji kadry trenerskiej.

Wiem, że czasem wielkie talenty, rodzą się w trudach, dlatego szczęściu trzeba dopomóc w sposób profesjonalny – kontynuował premier. Jak dodał, proces certyfikowania szkółek powierzono w ręce fachowców, słynnych trenerów i piłkarzy.

Szkółki piłkarskie otrzymają certyfikat PZPN: złoty, srebrny lub brązowy. Jego poziom będzie równoznaczny ze spełnieniem szeregu kryteriów, poziomem profesjonalizacji kadry trenerskiej, programem szkoleniowym i zapleczem sportowym.

Rząd w ciągu trzech lat ma przeznaczyć na program Certyfikacji PZPN Szkółek Piłkarskich 130 mln zł. Dofinansowanie obejmie wynagrodzenie trenerów, podwyższenie ich kwalifikacji oraz wynajem obiektów sportowych.

Minister Witold Bańka dodał, że projekt certyfikacji szkółek piłkarskich, to nie tylko inwestycja w polską piłkę, ale inwestycja w przyszłość polskiego sportu. Trzymamy bardzo mocno kciuki, żeby ten projekt dynamicznie się rozwijał, ku chwale polskiej piłki i polskiego sportu.


Zobacz także