Premier Mateusz Morawiecki: Nowoczesna armia, to polska racja stanu

Nowoczesna Polska armia, to polska racja stanu - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, gdzie wraz z z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem poinformowali o zakupie systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS dla wojska.


Premier Mateusz Morawiecki podaje rękę na przywitanie żołnierzom z jednostki. 1 z 9
Fot. Adam Guz / KPRM

Szef rządu wyraził przekonanie, że Polska jest na dobrej drodze do budowania potencjału militarnego, który zwiększy możliwości geopolityczne i gospodarcze naszego kraju. Dodał, że silna polska armia jest niezbędnym ogniwem budowania silnego państwa po to, żeby nie powtórzyła się niedobra przeszłość i żebyśmy wygrali naszą przyszłość.

Jak podkreślił premier, budowa nowoczesnej armii ma również ogromne przełożenie na znaczenie Polski w Europie i w świecie. Zaznaczył, że nasz kraj wypełnia swoje zobowiązania sojusznicze, jest ważniejszym filarem flanki wschodniej sojuszu Północnoatlantyckiego i coraz lepiej wypełnia swoje zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękując za przedstawienie potencjału wojskowego 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej zwrócił uwagę na to, jak ważne są morale żołnierza polskiego i jego wiara w to, że jesteśmy w stanie i że będziemy mogli coraz lepiej bronić suwerenności.

***

Umowa z rządem USA ws. dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS zostanie podpisana w najbliższą środę.

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną. To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce. To niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.


Zobacz także