Premier Mateusz Morawiecki: Nasza polityka społeczno-gospodarcza to polityka równych szans

Stawiamy na polskich przedsiębiorców, producentów, tworzenie polskiego kapitału. Działamy, aby Polska była wielką i silną rodziną. Inwestujemy w przyszłość – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Kielc.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z gośćmi. 1 z 11
Fot. KPRM

Nasz program gospodarczy, nasze działania dla ludzi, ale też dla przedsiębiorców są programem na wiele lat, który ma cztery podstawowe wymiary: dobrą pracę, godną płacę, rodzinę i mieszkanie. Nasz model gospodarki jest po to, żeby Polakom żyło się lepiej – powiedział szef rządu.

Polityka zrównoważonego rozwoju

Przywracamy godność pracy i płacy dla Polaków. Chcemy, aby nasza polityka społeczno-gospodarcza była polityką równych szans, a nie dzielenia łupów. Wierzymy w model zrównoważonego rozwoju. Nieekwiwalentny podział dóbr był cechą charakterystyczną ostatnich lat, a my to zmieniamy. Nasza polityka społeczno-gospodarcza daje oczekiwane, dobre efekty i tworzy nowe perspektywy rozwoju w wielu obszarach. Przyciągamy inwestorów, zmniejszamy bezrobocie, wspieramy polską własność. Chcemy być blisko ludzi i z nimi rozmawiać po to, by dobrze czuć temperaturę dzisiejszych ambicji i aspiracji Polaków. W dialogu ze społeczeństwem inspirujemy się pomysłami naszych Rodaków – mówił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dokonujące się dziś wielkie zmiany społeczne są możliwe m.in. dzięki temu, iż państwo polskie zwycięża w wojnie z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi poprzez uszczelnienie systemu podatkowego i wdrożenie mechanizmów, dzięki którym możliwe jest skuteczne i szybkie wychwycenie nieprawidłowości.

Zdaniem szefa rządu, należy hołdować takim wartościom jak uczciwość, godność, ale również patriotyzm gospodarczy. Stawiamy na polskich przedsiębiorców i polskich producentów. Polskie oszczędności przełożą się na polskie inwestycje – mówił.

To, co możemy robić, to wspierać polską własność, polski kapitał między innymi poprzez programy dalszego obniżenia CIT z 15 na 9 proc. W Polsce 460 tys. firm rozlicza się podatkiem CIT i 430 tys. z nich skorzysta, a więc ponad 90 proc. Jest absolutną nieprawdą, że to jest tylko dla wybranej grupy firm. Kolejną zmianą dla przedsiębiorców jest to, że od nowego roku chcemy wprowadzić proporcjonalny ZUS do wysokości przychodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nasze programy działają sprawiedliwie i solidarnie

Podczas spotkania szef rządu podkreślał, że obecnie prowadzona polityka społeczno-gospodarcza różni się od tej prowadzonej przez poprzedników, ponieważ ukierunkowana jest na rodzinę. W tym kontekście wspomniał o realizacji programu Rodzina 500 Plus. Jak mówił premier, realizowane przez rząd programy są z perspektywą na 20 lat i  50 lat, po to, żeby Polska była wielką, silną rodziną.

Jak zapowiedział szef rządu, w przyszłym roku w budowie z programu +Mieszkanie Plus+ będzie  kilkadziesiąt tysięcy - może nawet do 100 tys. mieszkań. Mają one stworzyć nowe perspektywy i możliwości powrotu dla ludzi, którzy zdecydowali się na emigrację, ale również łatwiejszego osiedlania się w różnych miejscowościach Polski.

Nasz program +Dostępność Plus+ będzie służył całemu społeczeństwu, a najbardziej osobom starszym, seniorom i niepełnosprawnym. Chcemy, by państwo było aktywne i stało po stronie słabszych – powiedział premier.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że rząd przeprowadza program budowy dróg lokalnych, również w województwach, które dotąd były zapomniane. „Nasi poprzednicy zwijali Polskę, także tu, w województwie świętokrzyskim, m.in. likwidując posterunki Policji czy linie kolejowe. My chcemy ją rozwijać i dlatego  je przywracamy” – zapowiedział szef rządu.

Wybijamy się na silnie suwerenną i innowacyjną Polskę. Z tej linii rozwoju i drogi – patriotyzmu i dumy z naszego kraju na pewno nie zejdziemy. Chcemy iść do przodu, budować silną, wielką i mądrą Polskę. Wierzymy w to, że Polska jest jedna – zakończył premier Mateusz Morawiecki.


Zobacz także