Premier Mateusz Morawiecki: Nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Szef rządu w Dniu Flagi spotkał się z harcerzami, kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej. Wziął również udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Uroczystość odbyła się z udziałem żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.


Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Joachim Brudziński patrzą przez okno wieży. 1 z 11
Fot. Adam Guz / KPRM

Polskość wyznaczana przez biało-czerwoną flagę to wybór i stan ducha – mówił premier. Podkreślił, że Polskę budują nie tylko podobieństwa, ale też różnice. Najważniejsze jest to, żebyśmy niezależnie od tego jak się różnimy, mieli Polskę w sercu, bo ona jest naszą przyszłością- zaznaczył.

Jak dodał Polskość oznacza solidarność i wolność. Taka jest też nasza droga, którą idziemy - kontynuował zwracajac sie do weteranów i kombatantów. Wyraził też nadzieję, że taką drogą będą szły przyszłe pokolenia.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Premier zaznaczył też, że wieszanie flagi w dniu jej święta to symbol, który ma ogromne znaczenie - pokazuje przywiązanie i szacunek do Polski, którą „mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić budując tym wspólnotę Rzeczpospolitej”.

Z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja budynek KPRM rozbłyśnie narodowymi barwami. Biało-czerwoną iluminację będzie można zobaczyć 2 i 3 maja od 20.00 do 4.30.


Zobacz także