Premier Mateusz Morawiecki na szczycie Przyjaciół Spójności w Bratysławie

Szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie przedstawicieli państw i instytucji Unii Europejskiej. W trakcie spotkania przyjęto deklarację wyrażającą chęć utrzymania finansowania Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej na poziomie z lat 2014-2020.

 


Premier Mateusz Morawiecki wita się z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Chcemy, żeby Polacy czerpali jak najwięcej korzyści z rozwoju wspieranego środkami unijnymi – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Podstawowym celem jest osiągnięcie takiego poziomu życia Polaków, jak w Europie Zachodniej – dodał.

Premier podkreślił, że środki związane z Polityką Spójności są przeznaczane na inwestycje drogowe i kolejowe, a także inwestycje infrastrukturalne, środowiskowe, energetyczne i klimatyczne. W ramach negocjowanego obecnie budżetu Unii Europejskiej Polityka Spójności jest kluczową polityką i musimy wynegocjować tu jak najlepszą pulę środków – zaznaczył szef rządu.

Premier zwrócił uwagę, że ze względu na wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która była dotąd jednym z największych płatników netto, następny budżet na pewno będzie nieco mniejszy. Polska i kilkanaście innych krajów należących do grupy Przyjaciół Spójności będą jednak walczyć o to, by cięcia w Polityce Spójności i Wspólnej Polityce Rolnej były jak najmniejsze.


Zobacz także