Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym COP24: Polska postawiła na trzy hasła - człowiek, technologia i natura

Polska podczas Szczytu Klimatycznego postawiła na trzy hasła - człowiek, technologia i natura - chodzi o transformację systemów energetycznych, elektromobilność oraz odpowiednie zarządzanie przyrodą – powiedział  premier podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach (COP24). Jak dodał, zostały one przyjęte bardzo pozytywnie.


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi do samolotu, a w tle płyta lotniska. 1 z 16
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie 25 lat Polska dokonała dużo w zakresie efektywności energetycznej. Jak ocenił, aby osiągnąć założony cel zrównania emisji i jej pochłaniania musimy podejmować działania we wszystkich sektorach, a innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej. Podejmujemy nowatorskie i wiodące wysiłki w zakresie elektromobilności. W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym – mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dba też o drugą stronę równania, gdzie Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy.

Premier poinformował o działaniach zmierzających do realizacji wyznaczonych celów w polskiej polityce klimatycznej. Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego.

W najbliższych 10 latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego – kontynuował szef rządu.

Zaznaczył, że Polska jest doceniana za realizację celów z Protokołu z Kioto. Przekroczyliśmy nasze cele bardzo wyraźnie, a redukcja emisji o ponad 30 proc. robi wrażenie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Szczytu COP24 zaakcentował także, że Polska popiera zieloną transformację oraz chce przekształcać poszczególne sektory przemysłowe, podchodzimy jednak do transformacji w sposób odpowiedzialny społecznie patrząc na losy poszczególnych grup społecznych.

Redukcja emisji dwutlenku węgla to zobowiązanie globalne – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał, my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków dbałości o klimat.

***

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r.


Zobacz także