Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Bałkanów Zachodnich

Podzielenie się swoimi doświadczeniami i obserwacjami z naszymi partnerami to niezwykle ważny proces – mówił premier podczas piątkowego Szczytu, na którym podsumowano dotychczasowe działania podejmowane w ramach Procesu Berlińskiego oraz omówiono plany na przyszłość.


Premier Mateusz Morawiecki wraz z uczestnikami Western Balkans Summit idzie po czerwonym dywanie. 1 z 21
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu zaznaczył, że Polska dzieli się z uczestnikami Procesu Berlińskiego swoimi doświadczeniami w zakresie budowy sprawnych instytucji państwowych, samorządowych, sprawnych instytucji podatkowych oraz doświadczeniami dotyczącymi zwalczania korupcji. Te nasze doświadczenia są ważne dla państw z południa Europy –  mówił.

Jak zaznaczył szef rządu tam, gdzie występują różnice historyczne, warto postawić na współpracę gospodarczą. Dodał, że wymiana handlowa, promowanie młodych przedsiębiorców, start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw jest dobrą drogą do integracji.

Głęboko wierzę w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te sześć krajów będzie częścią UE – podkreślił premier mówiąc o: Serbii, Czarnogórze, Albanii, Macedonii, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Proces Berliński to inicjatywa, która ma na celu integrację sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz wzmocnienie współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W tym roku w Procesie Berlińskim przewodnictwo objęła Polska.


Zobacz także