Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

W Polsce w ciągu ostatnich paru lat pogodziliśmy dwie kwestie o ogromnym znaczeniu:  silny wzrost gospodarczy oraz niski deficyt budżetowy - powiedział szef polskiego rządu podczas Światowego Forum w Davos.


Premier Mateusz Morawiecki siedzi w samolocie i robi notatki, a obok niego (po prawej) siedzą minister Konrad Szymański i dyrektor Paweł Jabłoński. 1 z 27
Fot. Krystian Maj / KPRM

Polska jest jednocześnie proeuropejska, proamerykańska i dumna ze swoich osiągnięć – mówił Prezes Rady Ministrów.

Odnosząc się do dotychczasowych programów strukturalnych w tym polityki spójności premier zadeklarował, że będzie wspierał kontynuację tych bardzo dobrych programów w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych.

Jak zauważył szef rządu Europa jest zróżnicowana i sam patrzy na europejską tożsamość przez jej różnorodność.

Musimy zadać sobie także pytanie, czy UE będzie silna z silnymi państwami członkowskimi czy słabsza?. Według szefa polskiego rządu silne i równiejsze państwa członkowskie będą gwarantem silnej Unii Europejskiej.

Podsumowując tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jednym z głównych poruszonych tematów była globalizacja. Uczestnicy forum dyskutowali o przyszłości najlepszych rozwiązań podatkowych, gospodarczych, finansowych, politycznych m.in. z szefami międzynarodowych instytucji. Jak dodał, ważne jest, żebyśmy byli częścią najlepszych możliwych rozwiązań.

Szef rządu powiedział, że w Polsce z jednej strony zapewniamy spójność społeczną, zwiększając wydatki na politykę społeczną, a zarazem utrzymujemy deficyt budżetowy na stabilnym poziomie.

***

Podczas 49. obrad Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wybranych sesjach Forum oraz przeprowadził szereg nieformalnych spotkań bilateralnych z przedstawicielami biznesu oraz szefami rządów. 

W ramach programu Forum wziął udział w dyskusjach panelowych poświęconych tematyce europejskiej, konkurencyjności europejskiego systemu gospodarczego, globalizacji oraz przyszłości UE.

Po raz pierwszy w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos został otwarty pawilon Polski i polskiego biznesu. Jest to miejsce prezentacji naszego kraju, w tym licznych spotkań biznesowych.

W czwartek w Davos premier Mateusz Morawiecki kontynuował spotkania z szefami rządów innych państw oraz z przedstawicielami biznesu i ekonomii. 

Rano Premier spotkał się z prof. Justinem Yifu Linem, jednym z najbardziej znanych ekonomistów na świecie. Szef polskiego rządu rozmawiał z nim o polskim modelu gospodarczym i reformach wprowadzonych w ostatnich trzech latach. 

Następnie premier spotkał się z Timem Cookiem, prezesem firmy Apple, największej spółki technologicznej w USA. Rozmowa  dotyczyła inwestycji Apple w Europie i perspektyw związanych z Brexitem. 

Premier wziął też udział w panelu dyskusyjnym Nowy impet dla Europy, w czasie którym mówił o polskim wkładzie w rozwój integracji europejskiej, o pomysłach na reformy UE, a także o tym że niezbędne jest przywrócenie Europejczykom poczucia, że mają wpływ na przyszłość Wspólnoty. Obok szefa polskiego rządu w dyskusji udział wzięli m.in. komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstöm oraz premierzy Holandii Mark Rutte i Irlandii - Leo Varadkar. 

Z Leo Varadkarem premier Mateusz Morawiecki odbył też długą rozmowę na marginesie spotkania, w czasie której podkreślił że celem Polski jest to, aby Brexit przebiegł możliwie łagodnie, w sposób najmniej dotkliwy dla obywateli oraz przedsiębiorstw i Polski, i Irlandii, i całej Unii Europejskiej. Premier podkreślił, że ostateczne porozumienie musi zostać zaakceptowane przez wszystkie państwa UE, w tym także Irlandię.

W drugiej części dnia szef polskiego rządu kontynuował spotkania w ramach Nieformalnych Spotkań Gospodarczych Liderów Świata. Premier rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, szefową Światowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Odbyły się także spotkania z premierami Armenii Nikolem Paszynianem i Gruzji Mamuką Bachtadze, poświęcone rozwojowi współpracy gospodarczej między tymi państwami a Polską i ich partnerstwu z Unią Europejską.

Wizyta w Davos była też dla premiera okazją do rozmów z mediami zagranicznymi. Głównymi tematami wywiadów udzielonych BBC i CNN był Brexit i kwestie integracji europejskiej. 


Zobacz także