Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Rzeszowa

Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo rodzin, bezpieczeństwo wsi i miast, bezpieczeństwo granic - to główne nasze wyzwania – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w Rzeszowie. 


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi na spotkanie na tle mieszkańców Rzeszowa. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu mówiąc o bezpieczeństwie w Polsce zaznaczył,  że obecny rząd spowodował, że państwo jest silne dla silnych, a bardziej wyrozumiałe dla słabszych i dla tych, którzy potrzebują pomocy.

Zaproponowaliśmy nowy kontrakt społeczny, który polega właśnie na tym, że chcemy dać bezpieczeństwo rodzinom, słabszym, również bezpieczeństwo z uwzględnieniem jakości wymiaru sprawiedliwości – powiedział premier. Dodał, że działania rządu koncentrują się na bezpieczeństwie szeroko rozumianych rodzin czyli też bezpieczeństwie emerytów, dzieci, bezpieczeństwie socjalnym, społecznym oraz finansowym.

Relokacja uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do zakończonego w piątek szczytu Rady Europejskiej w Brukseli w kontekście bezpieczeństwa miast i wsi. Jak mówił, konsekwentna postawa rządu przyczyniła się do ogromnego zwycięstwa dotyczącego relokacji uchodźców. Szef rządu podkreślił, że suwerenne państwo ma decydować o tym, kto, kiedy i na jakich zasadach wjeżdża na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wspólna deklaracja polsko – izraelska

Podpisana deklaracja polsko-izraelska, w której została zawarta informacja między innymi na brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów to dokument wypracowany w twardych negocjacjach, który będzie orężem Polski do walki o prawdę na arenie międzynarodowej– mówił Prezes Rady Ministrów.

Kontynuując zwrócił uwagę, że próba wmawiania nam poczucia winy i ideologii, która zupełnie nie przystawała do prawdy historycznej, to wmawianie Polakom, że byliśmy współwinni Holokaustu i zbrodni II wojny światowej.

Szef rządu zaznaczył, że podpisana deklaracja jest wielkim polskim zwycięstwem na arenie międzynarodowej, gdzie nasza narracja, nasza opowieść o II wojnie światowej została po raz pierwszy na arenie międzynarodowej uznana aktem tak wysokiej rangi.

Rozwój wsi

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Rzeszowa odniósł się także do rozwiązań dla wsi, które w najbliższych dwóch tygodniach przedstawi minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Jak podkreślił, planowana jest dalsza liberalizacja przepisów odnoszących się do bezpośredniej sprzedaży produktów lokalnych przez rolników. Wkrótce zliberalizujemy tę ustawę jeszcze bardziej tak, żeby można było asortyment własnej produkcji - masło, chleby, dżemy, grzyby, wyroby, wędliny - sprzedawać jak najszerzej, żeby to, co jest dobre, bo polskie, mogło trafiać na stoły bezpośrednio, z pominięciem różnego rodzaju pośredników – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.


Zobacz także