Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Łodzi

Łódź ma przed sobą wielką, piękną przyszłość – powiedział szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami miasta. 


Zza pleców premiera widok na salę. 1 z 12
Fot. KPRM

Województwo łódzkie było tym miejscem, które najbardziej ucierpiało w czasach całej transformacji gospodarczej i dlatego nasz program będzie w szczególny sposób uwzględniał jego potrzeby – zaznaczył Prezes Rady Ministrów. 

Ułatwienia dla przedsiębiorców

W swoim wystąpieniu premier odniósł się do zmian, które od 1. lipca obowiązują w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jak mówił, w każdym zakątku województwa łódzkiego, a w szczególności tam gdzie wskaźniki bezrobocia są najwyższe, preferencje dla małych, średnich i większych, polskich i zagranicznych inwestorów będą największe. Niezależnie czy powiat jest już częścią specjalnej strefy ekonomicznej, czy nie

Dzięki temu, chcemy wzmocnić proces transformacji przemysłu województwa łódzkiego, które wraz z upadającym przemysłem tekstylnym, niezwykle ucierpiało na przemianach –  oświadczył szef rządu. I dodał, staramy się wspierać średniej wielkości firmy, a w szczególności przyciągać nowych inwestorów. My nie dokonujemy sprzedaży majątku narodowego, tak jak nasi przeciwnicy.

Chcemy budować nowe programy, chcemy pokazywać w jaki sposób z budżetu centralnego tworzyć najlepsze warunki do rozwoju dla łódzkich przedsiębiorców – zaznaczył szef rządu.

Programy rozwoju infrastruktury

Premier mówił także o budowie Centralnego Portu Lotniczego, który, choć nie zostanie wybudowany na terenie województwa łódzkiego, to w znaczny sposób przyczyni się do jego rozwoju. Ten wielki cywilizacyjny projekt, który przełamuje porozbiorową logikę infrastruktury jest wielką szansą również dla województwa łódzkiego, ponieważ gwarantuje m.in. dużo nowych miejsc pracy – zaznaczył szef rządu. Jak dodał, znakomicie skomunikowana Łódź oraz Centralny Port Komunikacyjny utworzą na terenie Polski hub komunikacyjny dla całej Europy centralnej.

Jednocześnie premier pokreślił, że oprócz przeznaczonych już w tym roku 1,5 mld zł na drogi gminne i powiatowe, zostanie utworzony także Fundusz Dróg Lokalnych i Mostów w wysokości 5 mld zł, aby drogi gminne, powiatowe oraz obwodnice dobrze służyły mieszkańcom, zwiększając ich komfort i bezpieczeństwo.  

Program odbudowy szkolnictwa zawodowego

Szef rządu odniósł się także do kwestii szkolnictwa zawodowego oraz branżowego. Dzięki współpracy z Politechniką Łódzką oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną odtwarzamy od września specjalne klasy technikum automatyki i robotyki. Chodzi o to, abyśmy odbudowywali przemysł w oparciu o jak najbardziej nowoczesne założenia, tam gdzie można sprzedawać myśl ludzką, nasze talenty oraz prace naszych rąk jak najdrożej, abyśmy nie stali w miejscu – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Centrum kultury

Jednocześnie premier pokreślił, że Łódź jest stolicą filmu polskiego i w oparciu o te wspaniałe tradycje, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje teraz nad nowymi rozwiązaniami, które umożliwią Łodzi stanie się wielkim centrum kultury – pulsującym sercem kultury polskiej

Bezpieczeństwo priorytetem rządu

Podczas spotkania premier przypomniał również, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo w trzech wymiarach: bezpieczeństwo dla rodzin, bezpieczeństwo miast i wsi oraz bezpieczeństwo granic.

Pracujemy nad bezpieczeństwem dla rodzin, ponieważ jest w Polsce jeszcze wiele niesprawiedliwości, obszarów biedy oraz potrzeb społecznych. Nasze działania przywróciły normalność w wielu różnych wymiarach oraz elementarną sprawiedliwość i solidarność – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że w ramach polityki bezpieczeństwa wewnętrznego rząd przywraca zlikwidowane kiedyś posterunki policji. Natomiast odnosząc się do bezpieczeństwa granic premier zaznaczył, że dbamy o nie poprzez nasze twarde stanowisko w UE dotyczące uchodźców i pokazaliśmy, że budowanie sojuszy oraz konsekwentne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej pomogło w osiągnieciach naszych celów. Prezes Rady Ministrów przypomniał, że w konkluzjach z ostatniej Rady Europejskiej znalazły się zapisy, iż jakakolwiek relokacja uchodźców musi się odbywać za zgodą państw członkowskich.

Silne i dumne państwo

W swoim wystąpieniu Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że warto zadać sobie pytanie: czyja ma być Polska - czy różnych grup interesów, czy wszystkich obywateli?.

Jak dodał, do tej pory, w panującym systemie, Polska była bardzo mocno podzielona. My chcemy prosić społeczeństwo polskie o wsparcie. Chcemy słuchać głosu ludzi i prowadzić takie działania, aby Polska była wielka nie tylko dziś i jutro, ale również za 20 lat

Staramy się, działamy dla dobra ludzi, robimy wszystko, żeby obronić dobro Polski na arenie międzynarodowej oraz przywrócić honor naszych przodków tak, żeby nasze państwo było wielkie, silne, dumne i szczęśliwe – powiedział na zakończenie Prezes Rady Ministrów zwracając się do mieszkańców Łodzi.


Zobacz także