Premier Mateusz Morawiecki: Na realizację programu związanego z ochroną powietrza przewidzieliśmy około 130 mld zł

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza, w tym termomodernizację, przewidziano około 130 mld zł. W ciągu 5-10 lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze – powiedział  premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze.


Premier Mateusz Morawiecki wchodzi na salę. 1 z 11
Fot. Krystian Maj / KPRM

Walka ze smogiem wśród priorytetów rządu

To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Państwo musi tutaj działać i działa. Mówiłem już o tym w exposé. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych –  oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił szef rządu, walka ze smogiem potrwa wiele lat, ale obecny rząd zamierza walczyć z tym problemem skutecznie. Przypomniał, że Polska nadrabia wieloletnie opóźnienia cywilizacyjne dlatego program Czyste Powietrze będzie w ogromnym stopniu składał się z wielomiliardowych funduszy na rzecz termomodernizacji i podniesienia efektywności energetycznej całego naszego zasobu mieszkaniowego.

Premier zaznaczył, że za czasów rządów koalicji PO-PSL nie zrobiono nic w kierunku poprawy jakości powietrza oraz poprawy efektywności energetycznej naszej substancji mieszkaniowej. Nadrabiamy więc to wszystko, co wówczas zostało zaniedbane – wyjaśniał.

Szef rządu wspomniał o zakończonych już konsultacjach publicznych dotyczących programu Czyste Powietrze i projektu wspierającego termomodernizację budynków jednorodzinnych. Brały w nim udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia, która obejmuje 50 najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi miast. Jak zapowiedział premier, w tych miastach zostanie przeprowadzony pilotaż obejmujący termomodernizację.  Zaznaczył, iż samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem w realizowanym programie.

Podczas konferencji szef rządu przypomniał także, że w maju br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które są używane jako paliwa silnikowe, a przyjęcie powyższych rozwiązań ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w momencie kiedy notyfikacja ws. programu Czyste Powietrze ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w obszarze walki ze smogiem. Jak dodał na zakończenie szef rządu, możemy walczyć ze smogiem skutecznie, a nasz rząd poważnie zajął się tym problemem.

***

Porozumienie w sprawie realizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze

Porozumienie ma na celu podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne.

Porozumienie w sprawie programu Czyste Powietrze zostało zawarte pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.


Zobacz także