Premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Europejskiej

Jestem tutaj, żeby negocjować jak najlepszą umowę w sprawie Brexitu – zapowiedział szef polskiego rządu przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.


Premier Mateusz Morawiecki i minister Konrad Szymański idą na tle flag. 1 z 5
Fot. Adam Guz / KPRM

Polska stara się w ramach mandatu unijnego proponować rozwiązania, które będą kompromisowe – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał swoje niedawne rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May i unijnym negocjatorem ds. Brexitu, Michelem Barnierem – i dodał, że dla naszego kraju najważniejsze jest to, jak będą potraktowani w Wielkiej Brytanii polscy obywatele i przedsiębiorcy. Szef rządu zwrócił uwagę, że istotne jest, aby wypracować właściwą umowę pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

Zdaniem premiera w sprawie Brexitu ma obecnie miejsce pewien impas. Szef rządu zauważył, że niektórzy politycy podchodzą do tej sprawy nieodpowiedzialnie, a przez ich ostre wypowiedzi porozumienie może nie zostać zawarte w trakcie trwającego obecnie szczytu.

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej omawiana będzie także kwestia migracji oraz związane z nią konkluzje, wynegocjowane pod koniec czerwca. Państwa UE zgodziły się wtedy – tak, jak chciała tego Polska – na odejście od mechanizmu przymusowej relokacji migrantów. Szef rządu podkreślił, że dzięki osiągniętemu wtedy sukcesowi w negocjacjach po raz pierwszy od dawna jesteśmy na dobrej drodze do wypracowania pozytywnego rozwiązania.


Zobacz także