Premier Mateusz Morawiecki na Polsko-Amerykańskim Szczycie Gospodarczym

Polska w najbliższym czasie będzie świetnym miejscem dla inwestycji – przekonywał szef rządu podczas swojego wystąpienia na zakończenie trzeciego Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie.


Premier Mateusz Morawiecki wraz z organizatorką Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego. 1 z 7
Fot. W. Kompała / KPRM

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że coraz silniejszy sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi daje klarowny sygnał pokazujący na nową falę inwestycji ze Stanów Zjednoczonych, która najprawdopodobniej do Polski w ciągu najbliższych lat przyjdzie.

Polska hubem dla amerykańskiego gazu

Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową – oświadczył Mateusz Morawiecki. Dodał, że na chwilę obecną „cała Europa Środkowa zauważa brak równowagi w tej sprawie”. Premier wyraził przekonanie, że z pomocą Stanów Zjednoczonych zarówno Polska jak i Unia Europejska i USA na tym rozwiązaniu zyskają.

Zrównoważony rozwój gospodarczy

Polska gospodarka cały czas rośnie i umacnia się – podkreślił szef rządu. Jak mówił, deficyt budżetowy i dług publiczny jest coraz mniejszy, wzrastają wpływy z podatków i pomyślnie rozwija się przedsiębiorczość.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę także na fakt, że wzrost gospodarczy jest stabilny, a polska gospodarka rozwija się w sposób zrównoważony.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska będzie świetnym miejscem dla inwestycji, gdzie będzie można realizować wiele wspólnych inwestycji biznesowych. Jestem przekonany, że prawdziwa kotwica jest w biznesie. Im więcej związków biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, tym lepiej dla obu państw – stwierdził szef rządu.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że obecnie Polska jest bardzo silnym państwem Unii Europejskiej, które po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty stanie się ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Unii.

Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy

Szczyt zorganizowany został po raz trzeci w Warszawie i był jednym z najważniejszych wydarzeń, podczas których omawiane były kwestie polsko-amerykańskiej wymiany handlowej, m.in. dotyczące obronności, energii, ochrony zdrowia i innowacji.

Organizatorami tegorocznego Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego są Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, US-Poland Business Council oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Natomiast partnerami szczytu są minister przedsiębiorczości i technologii, minister spraw zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ambasada Amerykańska w Polsce.


Zobacz także