Premier Mateusz Morawiecki na kongresie „Polska Wielki Projekt"

Podczas VIII Kongresu „Polska Wielki Projekt” premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Antoniemu Liberze – prozaikowi, tłumaczowi i reżyserowi teatralnemu.


Premier Mateusz Morawiecki siedzi, obok niego miejsce zajmuje prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. 1 z 9
Fot. KPRM

Wysoko duch mój mierzył – ten krótki wers może służyć za lejtmotyw życia Antoniego Libery – powiedział szef rządu podczas wręczania nagrody.

Premier podkreślił, że Antoni Libera, podobnie jak patron nagrody prezydent Lech Kaczyński, hołduje zasadzie, że warto płynąć pod prąd. Jestem bardzo wdzięczny, że zawsze – wbrew głównemu nurtowi – kierował się on najbardziej szczytnymi motywami, nawet wtedy, kiedy było to bardzo trudne. Antoni Libera dba o Polskę poprzez kulturę i poprzez to, że nie ulega modom i poprawności politycznej – dodał  Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podziękował laureatowi za cenne wskazówki, które są drogowskazami. Antoni Libera często mówi, że stara się iść swoją drogą – to zupełnie jak my – i cieszę się, że mamy człowieka, który dba o Polskę – mówił o nagrodzonym premier Mateusz Morawiecki.

Antoni Libera to prozaik, eseista, tłumacz, reżyser teatralny. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przez samego pisarza nazywany jego ambasadorem w Europie Wschodniej.


Zobacz także