Premier Mateusz Morawiecki na konferencji #PracaDlaPolski: Wprowadzamy zmiany korzystne dla zwykłych ludzi

Wypełniliśmy nasze zobowiązania i zachowaliśmy wiarygodność – ocenił premier Mateusz Morawiecki na konferencji #PracaDlaPolski, podsumowującej efekty trzech lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Nie boimy się zmian. One muszą doprowadzić do tego, by Polacy żyli na poziomie europejskim – dodał szef rządu.

 


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na tle Flagi Polski oraz uczestników konferencji. 1 z 18
Fot. Krystian Maj / Adam Guz / KPRM

W konferencji z udziałem publiczności udział wzięli także wicepremierzy: Beata Szydło, Piotr Gliński oraz Jarosław Gowin.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zmiany wprowadzane przez poprzednie rządy nie były wystarczająco dostosowane do potrzeb i wyobrażeń ludzi. My staramy się prowadzać zmiany korzystne dla zwykłego człowieka, dla młodych i starszych, dla ludzi ciężko pracujących – podkreślił premier. 

Jak powiedział, obecny model gospodarczy ma służyć wzrostowi zarobków Polaków, aby wyglądały one tak, jak na Zachodzie. Tak rozumiem europejskość – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Polacy chcą żyć na poziomie europejskim i rząd zrobi wszystko, żeby tak było – dodał. Zdaniem szefa rządu, państwo jest po to, by nie uchylało się od pomocy, by umożliwiało ludziom rozwój i przedsiębiorczość.

W gospodarce wrzuciliśmy piąty bieg – powiedział premier. Już piąty kwartał z rzędu wzrost gospodarczy wynosi 5% lub więcej – zaznaczył. Jak dodał, obecny deficyt budżetowy i bezrobocie są jednymi z najniższych po 1989 r. To świadczy o sile naszych finansów publicznych i witalności polskiej gospodarki – ocenił. Premier zapewnił jednocześnie, że rządowe programy społeczne, np. dla wsi, emerytów, czy „500 plus” mają zagwarantowane finansowanie z budżetu państwa.

Szef rządu ocenił, że rządy Zjednoczonej Prawicy są najbardziej wolnościową ekipą z ostatnich 28 lat. Dajemy prawo wyboru ludziom, czy chcą iść wcześniej na emeryturę, czy chcą posłać później dziecko do szkoły, czy chcą sami odkładać w pracowniczych planach kapitałowych na swoje emerytury – podkreślił premier. Jak wyjaśnił, wolność jest wtedy, kiedy jest podbudowana bezpieczeństwem finansowym. Cieszę się, że udało się powstrzymać emigrację, że młodzi ludzie w Polsce pozostają i coraz częściej tutaj wracają – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zaprosił do merytorycznej współpracy także opozycję. Jesteśmy obozem, który rozumie potrzebę stabilizacji. Chcemy ją ludziom dać – powiedział szef rządu. Nie chcemy, żeby walki polityczne przypominały walki plemienne, żeby ludzie tak się dzielili – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Odpowiadając na pytania publiczności, szef rządu stwierdził, że scenariusz Polexitu jest absolutnie niemożliwy. Ten, kto takie tematy podnosi, szkodzi Polsce – ocenił premier. Jestem przekonany, że najbliższe 10 lat, to będzie skok rozwoju gospodarczego Polski i staniemy się jeszcze silniejszym filarem Unii Europejskiej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Beata Szydło: Daliśmy szansę Polakom na normalne i godne życie

Udowodniliśmy i pokazaliśmy, że jesteśmy ekipą, która dotrzymuje słowa – zaznaczyła na konferencji #PracaDlaPolski wicepremier ds. społecznych Beata Szydło.

Zdaniem wicepremier, Polska ma przed sobą ogromną szansę, aby dalej być bezpiecznym i rozwijającym się krajem, w którym każda rodzina żyje godnie.

Beata Szydło zapewniła, że w biało-czerwonej drużynie jest miejsce dla każdego. Jesteśmy po to, żeby spełniały się marzenia polskich dzieci i rodzin. Chcemy i będziemy to kontynuować – zaznaczyła wicepremier.

Piotr Gliński: Kultura jest elementem rozwoju Polski

Wicepremier Piotr Gliński mówił o niedawnych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to dobry czas i prawdziwe wspólnotowe święto Polaków, gdzie odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą – podkreślił.

Piotr Gliński przytoczył wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 70 proc. Polaków pozytywnie oceniło obchody, a ok. 20 proc. bezpośrednio uczestniczyło w  zaplanowanych wydarzeniach. Naród, który staje się prawdziwą, solidarną wspólnotą, zdecydowanie zwiększa swoje szanse rozwojowe – ocenił wicepremier. Piotr Gliński dodał, że program Niepodległa zaplanowany został na 6 lat, a w jego ramach jest dofinansowywanych ok. 700 wydarzeń, także zagranicznych.

Jarosław Gowin: Chcemy powstrzymać odpływ talentów z Polski

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że po 1989 r. z Polski wyemigrowało 30 tys. naukowców. Jak zaznaczył, wszystkie działania rządu służą temu, aby powstrzymać ten „drenaż mózgów".

Chcemy, aby Polska gospodarka była innowacyjna, ponieważ tylko taka zapewni szybki rozwój, zysk dla przedsiębiorców, a przede wszystkim wysokie zarobki dla pracowników – powiedział Jarosław Gowin. W gospodarce nie chodzi o abstrakcje, w gospodarce zawsze chodzi o człowieka. Z myślą o polskich rodzinach, planowaliśmy cały szereg działań, które zbudują pomost pomiędzy światem nauki a światem gospodarki – dodał.


Zobacz także