Premier Mateusz Morawiecki na koncercie „Solidarni z Białorusią”

Białorusini mają prawo żyć w suwerennym państwie. Jesteśmy po to, by być razem z nimi w drodze do wolności – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas koncertu „Solidarni z Białorusią” na stadionie PGE Narodowym. Polski rząd od początku bardzo wspiera społeczeństwo białoruskie w ich demokratycznych dążeniach, a sprawy Białorusi konsekwentnie podnosi na forum międzynarodowym.


Premier Mateusz Morawiecki przemawia na tle napisu: Solidarni z Białorusią.
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier odniósł się do czasów, gdy 40 lat temu narodziła się w Polsce Solidarność. Podkreślił, że „Polacy mieli wtedy odwagę powiedzieć “nie” tym, którzy łamali prawa obywatelskie”. Dzisiaj to naród białoruski walczy o swoją wolność.

Niedzielny koncert to przykład jednej z wielu aktywności premiera Morawieckiego, podczas których szef polskiego rządu wyraża solidarność z Białorusinami.

Polska wspiera i buduje koalicję spraw białoruskich w Europie

Skuteczna polityka zagraniczna premiera Mateusza Morawieckiego przyczyniła się m.in. do zwołania nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej dot. sytuacji na Białorusi, który odbył się w połowie sierpnia.

Z kolei we wrześniu Polska i Litwa podpisały strategiczną deklarację. Oba kraje zaznaczyły, że podjęły działania na rzecz ofiar represji ze strony władz Białorusi. Wśród działań tych znalazła się pomoc osobom wymagającym opieki medycznej, studentom, naukowcom, ludziom kultury i sztuki, którzy stracili pracę w związku ze swoimi poglądami politycznymi.

Temat Białorusi żyje nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki włącza w sprawy białoruskie polskich parlamentarzystów i europosłów. Temu właśnie służyć mają spotkania i rozmowy, które odbyły się w ostatnim czasie w sierpniu i wrześniu.

Plan dla Białorusi – wspólna inicjatywa V4

Podczas ostatniego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Brukseli poruszono temat propozycji „Planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi”. Plan ten został przygotowany z inicjatywy Polski i uzgodniony przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W planie znalazły się m.in. propozycje dotyczące pakietu stabilizacyjnego z takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz kwestia inwestycji infrastrukturalnych z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.  

Koncert i zbiórka dla przyjaciół z Białorusi

W geście wsparcia dla protestujących Białorusinów na scenie wystąpili zarówno polscy, jak i białoruscy artyści. Wykonali utwory nawiązujące do wolności.

Koncertowi towarzyszyła zbiórka prowadzona przez Fundację Białoruski Dom oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś.

Zebrane środki zostaną przekazane obywatelom Białorusi, którzy działają na rzecz pokojowych zmian. Będą przeznaczone m.in. na pomoc żywnościową, prawną i medyczną dla poszkodowanych.

W koncercie udział wzięli m.in.: Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect, Krzysztof Cugowski, Sebastian Riedel oraz Andriej Chadanowicz. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

 


Zobacz także