Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Rozwój nauki jest coraz szybszy i w coraz bliższej korelacji z gospodarką, dlatego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uważamy zagadnienia medyczne za jedną z kluczowych kwestii dla gospodarki – powiedział podczas wystąpienia szef rządu.


Wojewoda Bohdan Paszkowski, minister Łukasz Szumowski, premier Mateusz Morawiecki, minister Jarosław Zielińskii minister Joanna Kopcińska stoją i klaszczą podczas uroczystości. 1 z 7
Fot. Adam Guz / KPRM

Dziękuję pracownikom naukowym, którzy wkładają dużo serca i pasji w przyszłość tej uczelni oraz kształcenia medycznego w Polsce – mówił premier gratulując osiągnięć kadrze naukowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Poinformował także o przekazaniu uczelni z budżetu państwa 50 mln zł, jako grant na centrum badań wykorzystania sztucznej inteligencji w służbie zdrowia.

Patrząc na rozwój polskiej nauki zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest kształcenie studentów, dlatego zwiększamy nabory na kierunki medyczne – mówił szef rządu. W kontekście Konstytucji dla Nauki, zaznaczył, że z przyznanych 3 mld zł na uniwersytety, zdecydowaliśmy się przeznaczyć 2 mld zł na uniwersytety regionalne, na budowę konkurencyjnej aparatury, procesów dla kolejnych badań i dla rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd uważa medycynę za jeden z flagowych programów dotyczących nie tylko służby zdrowia, ale całego rozwoju gospodarczego kraju.

***

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to największa uczelnia medyczna w regionie, uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. Aktualnie na 15 kierunkach medycznych studiuje 5000 studentów, w tym prawie 400 w języku angielskim. Studenci zagraniczni pochodzą m.in. z Norwegii, Szwecji, USA, Kanady, Niemiec, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej.


Zobacz także