Premier Mateusz Morawiecki na 28. Forum Ekonomicznym o roli sportu i wyzwaniach dla nowoczesnej gospodarki

Podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju szef rządu był gościem specjalnym dwóch paneli dyskusyjnych: „Rola sportu zawodowego i kultury fizycznej w społecznym i gospodarczym rozwoju Polski” i „Czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w CEE?”.


Premier Mateusz Morawiecki podczas panelu na Forum Ekonomicznym.
Fot. Krystian Maj / KPRM

Sport naszą chlubą narodową

Cieszę się, że obecnemu rządowi udaje się patrzeć całościowo na sport. Poczynając od kształcenia dzieci i młodzieży, wyłapywaniu talentów, czy zdyscyplinowany proces treningów, aż po te talenty, które w wieku dorosłym zostaną naszymi mistrzami Polski, Europy i świata – mówił premier podczas panelu poświęconego promocji kultury fizycznej oraz wpływu sportu na kształtowanie postaw społecznych.

Premier zwrócił uwagę, że obecne działania rządu  w dziedzinie sportu nie ograniczają się jedynie do inwestycji w infrastrukturę, ale obejmują również działania z zakresu kto, kogo i jak trenuje. Wśród działań, które zmierzają do holistycznego spojrzenia na sport i kulturę fizyczną szef rządu wspomniał o programie Ministerstwa Sportu i Turystyki o nazwie Skaut. Jak mówił, w ramach programu w każdej gminie mamy powołanego trenera lub nauczyciela, którego zadaniem jest wyłapanie talentów, co pozwoli w odpowiedni sposób przekazać ten narybek dalej.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki podkreślił fakt, znacznego zwiększenia wydatków na sport. Wydatki wzrosły o  93 proc. w porównaniu z wydatkami sprzed trzech-czterech lat. Dodał, że ta możliwość związana jest z uszczelnieniem systemu podatkowego. Dzisiaj państwo polskie - przez uszczelnienie podatków - stać na różne inwestycje i mądre angażowanie środków.

Według premiera proponowane działania mają szansę z polskiego sportu uczynić chlubę narodową.

Tworzenie nowych gałęzi gospodarki

W czasie wizyty na 28. Forum Ekonomicznym premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dyskusji dotyczącej wyzwań w tworzeniu nowych gałęzi gospodarki. Rozmawiano także o niezbędnych warunkach, które powinny być spełnione, by wesprzeć polskie firmy w odnoszeniu globalnych sukcesów.

Branża gier komputerowych to nasza perełka eksportowa – powiedział szef rządu. Zwrócił uwagę, że ważne jest to, abyśmy mieli jak najwięcej branż, w których nasze umiejętności, nasza kreatywność będą sprzęgnięte z rozwojem gospodarczym, ponieważ gry mogą być wirtualne, ale zyski i miejsca pracy realne.

Szef rządu zapowiedział rozwiązania korzystne dla producentów gier, m.in. ulgi podatkowe, jeśli gra będzie zawierała elementy kulturotwórcze, a także promocję gier przez PAIH.

Na zakończenie premier Mateusz Morawiecki stwierdził, chciałbym by następny Wiedźmin powstał w oparciu np. o Monte Cassino Wańkowicza albo Fiedlera, albo Sienkiewicza nawet, bo trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski niż to, co robi przemysł gamingowy.

Funduszu SpeedUp Energy Innovation

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisana została umowa o utworzeniu funduszu SpeedUp Energy Innovation (SEI). PGE, PFR i NCBR zainwestują 100 mln zł w najbardziej innowacyjne start-upy.

Gratuluję Polskiej Grupie Energetycznej,  Polskiemu Funduszowi Rozwoju oraz Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju powołania funduszu. Tego w polskiej gospodarce bardzo potrzebujemy - realne potrzeby, jak w sektorze elektroenergetycznym, gdzie innowacyjność jest pieśnią przyszłości, wsparte zasobem kapitałowym oraz doświadczeniem takiej instytucji, jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jestem pewien, że te umiejętności będą owocowały dla polskiej gospodarki i będą elementem rozwoju w niedalekiej przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki po podpisaniu umów pomiędzy Grupą PFR, PGE oraz NCBR.


Zobacz także