Premier Mateusz Morawiecki: Koła Gospodyń Wiejskich to polska tradycja

Koła Gospodyń Wiejskich to przepiękna, polska tradycja i za jej przechowywanie chcę podziękować – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu w woj. mazowieckim.


Premier Mateusz Morawiecki stoi na tle koła gospodyń wiejskich. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Chcemy podnosić standard życia Polaków do poziomu europejskiego, ale i utrzymać jak najwięcej z polskiej tradycji i kultury – mówił szef rządu. Jak zaznaczył, polska wieś coraz bardziej się unowocześnia i modernizuje, ale tam też istnieją i działają Koła Gospodyń Wiejskich, niektóre liczące ponad 100 lat, a ich członkinie to kobiety gospodarne i wspaniałe uczące, jak łączyć przeszłość i teraźniejszość.

Dziękując za spotkanie premier wyraził nadzieję, że polska kultura, polska wieś i polskie miasta będą zachwycać wszystkich na świecie.

***

Na wniosek rządu Sejm przyjął ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, dzięki której łatwiej będzie zakładać, rejestrować i prowadzić Koła, a także będą mogły one korzystać z dotacji. Nowe przepisy umożliwiają szybką rejestrację KGW i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowanie folkloru i polskiej tradycji.


Zobacz także