Premier Mateusz Morawiecki: „Każdy z 63 dni Powstania tłumaczy, dlaczego Polska nie zginęła i dlaczego nie zginie”

Naszą wolność zawdzięczamy wspaniałym bohaterom, którzy walczyli o nią w tamtych strasznych dniach Powstania Warszawskiego – powiedział Prezes Rady Ministrów w trakcie spotkania z harcerzami oraz wolontariuszami biorącymi udział w akcji Wolność Łączy, której organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.


Premier Mateusz Morawiecki rozmawia z Zofią Czekalską ps. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

To są bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata – mówił premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że Powstańcy Warszawscy stanęli do nierównego boju naprzeciw największemu złu i walczyli do ostatniego dnia, przez 63 dni, które uczyły nas, czym jest walka o wolność.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że bohaterowie tamtych dni są dla nas najbardziej wyrazistym świadectwem walki o prawdę, godność i człowieczeństwo. To, że dzisiaj jesteśmy, zawdzięczamy Powstańcom Warszawskim – mówił premier. I dodał, nie byłoby Solidarności bez Powstania Warszawskiego i nie byłoby naszej wolności bez Solidarności, bez Armii Krajowej, bez Powstańców Warszawskich, bez Żołnierzy Wyklętych.

Premier przypomniał o działaniach rządu, poprzez które będziemy nie tylko dbać oraz inwentaryzować powstańcze groby, ale również przeznaczymy realne środki na ich renowację.

„Chcemy, aby pamięć o Powstańcach szła przez pokolenia w przyszłość, jesteśmy dzisiaj depozytariuszami tej wielkiej wartości jaką jest Polska” – zakończył swoje wystąpienie Prezes Rady Ministrów.

***

Społeczna akcja Wolność Łączy zorganizowana została przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74. rocznicy Powstania. Akcja ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o symbolach oraz miejscach upamiętniających Powstanie. Do akcji Wolność Łączy włączyło się około 600  wolontariuszy oraz 300 harcerzy z największych organizacji: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego i Skautów Europy.


Zobacz także