Premier Mateusz Morawiecki: Jan Paweł II obudził w Polakach solidarność i pragnienie wolności

Jego dzieło i słowa stworzyły nową przestrzeń dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji – mówił szef rządu podczas konferencji naukowej Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Spotkanie odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.


Premier Mateusz Morawiecki (w środku), wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda idą, a za nimi Stocznia Gdańska. 1 z 9
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślił, że papież Jan Paweł II był ojcem porozumienia między Polakami i w czasach ogromnych podziałów, przyniósł coś wyjątkowego - ziarno porozumienia. Jak dodał, pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski obudziła w Polakach pragnienie wolności i do tej wolności doprowadziła.

Premier przypomniał, że papież Jan Paweł II w centrum życia społecznego postawił rodzinę, a w centrum życia gospodarczego – pracownika. Takie motto przyświeca również nam. Chcemy, żeby możliwie wszyscy korzystali z owoców solidarności – mówił szef rządu. 

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 r. W jej trakcie Ojciec Święty odwiedził m.in.: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Wadowice i Oświęcim. Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło w tych dniach 10 milionów Polaków.


Zobacz także