Premier Mateusz Morawiecki: Gospodarka i społeczeństwo to jedność

Patrzymy na rozwój w taki sposób, by pracownicy dobrze zarabiali w nowoczesnych przedsiębiorstwach, bo gospodarka i społeczeństwo to jedność. Zależy nam na polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach, polskich firmach –  powiedział premier podczas spotkania z przedsiębiorcami i pracownikami w Dęborzycach w województwie wielkopolskim.


Przemysław Degórski i Jacek Ober oprowadzają premiera Mateusz Morawieckiego po fabryce. 1 z 10
Fot. Krystian Maj / KPRM

Zwracając się do uczestników spotkania szef rządu stwierdził, że polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej kreatywni i to im zawdzięczamy obecny wzrost gospodarczy. Odnosząc się do przykładów najbardziej dojrzałych gospodarek, których domeną jest współpraca państwa z przedsiębiorstwami przedstawił planowane i już realizowane działania rządu zmierzające do dalszego rozwoju gospodarczego Polski.

Konstytucja Biznesu

Chcemy, by mentalność urzędników stopniowo się zmieniała – powiedział premier Mateusz Morawiecki omawiając propozycje zmian ujętych w Konstytucji Biznesu, czyli  pakietu ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o relację przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych, zakładanie firmy czy obowiązki związane z prowadzeniem działalności.

Konstytucja Biznesu oznacza większe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców – przekonywał premier.

Podatek CIT i ZUS

Ponadto szef rządu wspomniał o obniżaniu podatków. Od 1 stycznia 2019 r. dla przedsiębiorców obniżmy podatek CIT z 15% na 9 %. To jeden z najniższych podatków w Europie – podkreślił premier.

Omawiając kolejne zmiany wspomniał też o tzw. małym ZUS, czyli składce proporcjonalnej do wysokości obrotów. Od 1 stycznia 2019 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

W ten sposób wyciągamy z szarej strefy może nawet setki, a na pewno dziesiątki mikroprzedsiębiorców – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki temu w kieszeniach przedsiębiorców zostanie więcej pieniędzy, które mogą zostać wydane na inwestycje.

Infrastruktura

Podczas spotkania szef rządu zaznaczył, że rozwój gospodarczy to też rozwój infrastruktury, dlatego dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego otwieramy największy fundusz na budowę dróg lokalnych.

Kończąc wystąpienie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, patriotyzm gospodarczy, współpraca między przedsiębiorcami i samorządowcami to klucz do sukcesu polskiej gospodarki.


Zobacz także