Premier Mateusz Morawiecki: Fundamentem naszej polityki klimatycznej jest odpowiedzialność

Polska dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarczej, społecznej i klimatycznej.  Naszym celem jest znalezienie "złotego środka" – troska o środowisko nie może hamować naszego rozwoju gospodarczego i społecznego – zaznaczył premier podczas sesji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie. 


Premier Mateusz Morawiecki wita się z kanclerz Angelą Merkel. 1 z 9
Fot. Krystian Maj / KPRM

Nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej – zaznaczył szef rządu. Jak dodał, Polska po raz trzeci będzie przewodniczyć szczytowi klimatycznemu COP, który w tym roku odbędzie się w Katowicach. Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych – powiedział premier. Polski zielony realizm to innowacyjność i odpowiedzialność społeczna oraz gospodarcza – taka będzie nasza propozycja dla Europy i świata –  wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że Polska wdraża obecnie ambitną politykę czystego powietrza. Przeznaczamy 130 mld zł, czyli ok. 25-30 mld dolarów na termomodernizację 4-5 mln polskich domów. Chcemy obniżyć emisję i zwiększyć efektywność energetyczną, co przysłuży się klimatowi  – zaznaczył szef rządu. Jak dodał, elektromobilność i energia odnawialna to jedne z istotnych kierunków rozwojowych Polski. Szef rządu podkreślił, że nasz kraj znacznie przekroczył poziom redukcji emisji, osiągając 30% redukcji zamiast założonych 6%.

Spotykamy się w duchu partnerskim, aby zastanowić się nad wspólną przyszłością. Podobnie, jak pani kanclerz Angela Merkel uważamy, że wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi świat, są bardzo ważne. Musimy jednocześnie pamiętać, że każdy kraj startuje z innej pozycji –  podkreślił szef rządu. Jak wyjaśnił, Polska po II wojnie światowej nie mogła np. rozwijać energii atomowej. 

***

Petersberski Dialog Klimatyczny to organizowana co roku konferencja, która ma służyć jako impuls przed szczytami klimatycznymi ONZ. Tegoroczny szczyt klimatyczny (COP24) odbędzie się w grudniu w Katowicach.


Zobacz także