Premier Mateusz Morawiecki: "Emerytura +" to walka o godne życie emerytów

Szef rządu wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską przedstawili założenia projektu ustawy, który reguluje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2019 r. tzw. Emerytura +. Projekt stanowi jedną z propozycji programowych tzw. nowej piątki i zakłada, że w maju 2019 r. wszyscy emeryci i renciści otrzymają 1,1 tys. złotych jednorazowego świadczenia pieniężnego. Środki trafią do ponad 9,72 mln osób. Dziś został on skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. 


Minister Elżbieta Rafalska (po lewej) i premier Mateusz Morawiecki podczas konferncji, a za nimi flagi Polski i Unii Europejskiej. 1 z 5
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier zaznaczył, że projekt Emerytury + to nie rozdawnictwo, tylko walka o godne życie seniorów. Podkreślił, że ważne jest oddanie szacunku i wdzięczności emerytom, którzy pracowali przez całe swoje życie. Przyjęte rozwiązanie ma stanowić realne wsparcie dla emerytów i rencistów, szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Realizacja Emerytury +  to koszt 10 mld 700 mln zł. To są pieniądze, które zdobyliśmy skutecznie w walce z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi i przekazujemy je społeczeństwu – powiedział premier.

Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, a także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynosi 1,1 tys. złotych. W marcu wszystkie świadczenia wzrosną o co najmniej 70 zł.

 


Zobacz także