Premier Mateusz Morawiecki: Efektem Programu Dostępność Plus ma być usuwanie barier

Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami tak, żeby całe społeczeństwo było zintegrowane. Już teraz zarezerwowaliśmy na Program Dostępność Plus 23 mld zł. Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier  – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji Programu Dostępność Plus 2018-2025 w Centrum Nauki Kopernik.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z minister rodziny, pracy i politywki społecznej Elżbietą Rafalską, a w tle ujczestnicy konferencji. 1 z 12
Fot. W. Kompała / KPRM

Osoby z niepełnosprawnościami chcą godnie żyć, pracować, płacić podatki - być częścią naszego społeczeństwa we wszystkich możliwych wymiarach. Jesteśmy im winni: pomagać, wspierać, usuwać wszystkie bariery – mówił szef rządu.

Pomoc w przełamywaniu barier

Efektem zainaugurowanego Programu Dostępność Plus ma być usuwanie przeszkód i barier utrudniających codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Ma on także ułatwić poruszanie się w przestrzeni publicznej m.in. seniorom oraz kobietom z dziećmi. Szef rządu zaznaczył, że to, co dla niektórych może być udogodnieniem, dla osób z niepełnosprawnościami jest dużym wyzwaniem, a ich likwidacja - przełomem.

Czasami nawet wejście po kilku schodach i likwidacja tych napotkanych barier to droga do wolności, odbycia rehabilitacji, pójścia na basen, wyjścia do kina czy na spacer. I z takimi przypadkami spotykamy się coraz częściej. Chcemy działać dla dobra całego społeczeństwa i dobra tych ludzi – powiedział szef rządu. Jak zaznaczył, zrobimy wszystko co możliwe, zarówno poprzez zmiany legislacyjne, regulacyjne, współpracę międzyresortową oraz współpracę rządu z samorządami, również poprzez zaangażowanie bezpośrednich środków budżetowych, unijnych i z różnego rodzaju programów.

Rozważamy wprowadzenie nowej funkcji - asystenta osoby niepełnosprawnej. Będzie to osoba, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach pomagać, być dostępna" – wyjaśnił. Asystent będzie miał za zadanie „zwiększenie przestrzeni wolności dla osób niepełnosprawnych.

Premier wspomniał, iż prace nad zainaugurowanym dziś Programem Dostępność Plus rozpoczęły się kilka miesięcy temu, a przy jego opracowywaniu brały udział organizacje pozarządowe i samorządy.

Nadrabiamy zaniedbania naszych poprzedników

Premier przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę, jak wiele potrzeb jest jeszcze niezaspokojonych w przypadku osób niepełnosprawnych.

Nie ma tygodnia byśmy nie rozmawiali z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską o tej tematyce. W życiu społecznym nadrabiamy zaniedbania spowodowane rządami poprzedników. Są to lata zaniedbań, których nie da się szybko nadrobić – mówił szef rządu.

Jak zauważył przez jeden rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, w 2017 r., rząd podniósł rentę socjalną o prawie 100 zł, podczas gdy przez 4 lata rządów poprzedników renta socjalna została podniesiona o 68 zł. Przypomniał także, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym nie obowiązują jednolite standardy dotyczące planowania przestrzeni publicznej w taki sposób, by elementy infrastruktury publicznej mogły służyć całemu społeczeństwu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ważnym zobowiązaniem jest, by osoby niepełnosprawne mogły normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa. Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać ich los, by całe nasze społeczeństwo było zintegrowane i byśmy mogli powiedzieć, że Polska jest jedna.

Podczas uroczystej inauguracji Programu Dostępność Plus premier Mateusz Morawiecki podpisał deklarację Partnerstwa na rzecz dostępności, która stanowi zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń programu. Deklaracja została podpisana przez przedstawicieli rządu, samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz innych podmiotów.

Program Dostępność Plus

Program Dostępność Plus to jedno z pięciu priorytetowych działań rządu Mateusza Morawieckiego. Celem programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Ma temu służyć poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Program wymaga zaangażowania nie tylko strony rządowej, ale także samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Beneficjentami Programu będą m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze. Na realizację programu rząd przeznaczy ponad 23 mld zł w latach 2018-2025.


Zobacz także